ԱԺ-ում Հրայր Թովմասյանի արտագնա այցերի շուրջ քննարկումներ են սկսվել․ Արման Բաբաջանյան
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ՍԴ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Հրայր Թովմասյանի արտերկրյա հանդիպումների շուրջ քննարկումներ է սկսել, որոնց մասնակցելու են նաեւ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի իր գործընկերները։ «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասաց պատգամավորը՝ հավելելով՝ առաջիկայում նաեւ հայտարարությամբ հանդես կգան։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ վարչապետ Փաշինյանի հայտարարություններից հետո ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ապա պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը մեկը մյուսի հետեւից՝ մտահոգություն հայտնեցին, որ Թովմասյանը 6-7 անգամ արտասահման է մեկնում, սակայն միայն երկու այցերն են գրանցվում՝ որպես գործուղում։
Ալեն Սիմոնյանը ենթադրում է, որ մնացյալ հանդիպումները քաղաքական բնույթի են։ Նա դրանց մեջ վտանգներ է տեսնում, կարծում է՝ իրավապահներն անպայման պետք է զբաղվեն այս խնդրով․
«Երբ բարձրաստիճան պաշտոնյան զբաղվում է քաղաքականությամբ՝ պատսպարվելով ՍԴ դատավորի շորի տակ, օտար երկրներ է այցելում, գալիս, հայտարարություններ անում ՀՀ իշխանությունների դեմ, պետք է հասկանանք՝ այցերն ու այդ հայտարարություններն իրար հետ ինչ կապ ունեն»,- «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ հնարավոր է՝ Թովմասյանը մեկնում է մեր նկատմամբ ոչ բարիդրացիական վերաբերմունք ունեցող մի երկիր, ասենք՝ Թուրքիա, կամ թեկուզ բարիդրացիական հարաբերություններ ունեցող, բայց իր շահերը հետապնդող երկիր, բայց այդ հաճախակի այցերից հետո ներսում հարվածում է ՀՀ իշխանություններին։ Ուրեմն, փոխխոսնակի համոզմամբ, պետք է շատ լուրջ հետեւել, իր խոսքով, քաղաքական բովանդակություն ունեցող այդ հանդիպումներին․
«Մենք խոսում ենք գործող դատավորի մասին, որը քաղաքականությամբ է զբաղվում։ Մենք պետք է միանշանակ տարանջատենք, որ էստեղ խոսքը քաղաքական այցերի մասին է, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Հրայր Թովմասյանի մասին է, ոչ թե՝ ՍԴ դատավոր։ Պետք է իրերն իրենց անունով կոչենք»։
Իսկ, ահա, Արման Բաբաջանյանն ասաց, որ պետք է մեխանիզմներ գտնել առհասարակ ՍԴ նախագահի այցերի, օտարերկրյա դեսպանների հետ հանդիպումների, արտերկիր նրա անձնական ուղեւորությունների վերաբերյալ տեղեկություններ ունենալու համար․
«Պետությունը պետք է տեղեկություններ ունենա, որովհետեւ ռիսկեր կան, որ, օրինակ, մեզ անհայտ մնացած նրա ուղեւորությունների ժամանակ կարող են օտարերկրյա ազդեցություններ լինել, որոնք էլ կարող են էապես սասանել մեր երկրի սահմանադրական անվտանգությունը։ Մինչեւ հիմա մենք պատասխան չունենք, թե ամռանն ինչ էր քննարկում Հրայր Թովմասյանը ՌԴ դեսպանի հետ»,- ասաց պատգամավորը։ Նշենք, որ նախորդ տարվա հունիսի 19-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդիպել էր ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Բաբաջանյանի համոզմամբ՝ պետք է մեխանիզմներ ներդնել, որպեսզի կառավարությունը, ԱԳՆ-ն անպայման այդպիսի հանդիպումների ժամանակ ներկայացուցիչ ունենան․
«Մենք այդ հանդիպումների բովանդակությունը պետք է հասկանանք, որովհետեւ չգիտենք նաեւ, թե ինչու պետք է ՌԴ դեսպանին պետք լիներ մեր երկրի ՍԴ նախագահի հետ հանդիպել»։
Մեր զրույցում պատգամավորն ասաց, որ օրենսդիրը պարտավոր է բարձրացնել այս հարցերը, որովհետեւ դրանք մեծապես վերաբերում են մեր երկրի ինքնիշխանությանը, որի ամենակարեւոր երաշխավորող ինստիտուտներից մեկը հենց ՍԴ-ն է։ Բաբաջանյանը կարծում է՝ սպասվող քննարկումները կտանեն ճիշտ ուղղությամբ, որպեսզի կարողանան ճիշտ գործիքներ ներդնել, եւ դա, նրա պնդմամբ, երբեւէ չպիտի պայմանավորված լինի կոնկրետ որեւէ անձով։
Ինչ վերաբերում է Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, որ իրավապահները պետք է զբաղվեն այս հարցով, Բաբաջանյանն ասաց՝ հասկանում է փոխխոսնակի հայտարարության մոտիվը, խորքային պատճառները։ Նա, սակայն, կարծում է, որ մինչ իրավապահների գործողությունները՝ իրենք, որպես ԱԺ, կարող են փորձել Թովմասյանին հրավիրել խորհրդարան՝ պարզաբանումներ տալու։ Պատգամավորի խոսքով՝ վերոնշյալ մեխանիզմներում պետք է գործառույթ ունենա նաեւ ԱԱԾ-ն, որովհետեւ այն կասկածները, որոնք ինքը հայտնում է, պիտի նաեւ ԱԱԾ-ի ուշադրության առարկան լինեն․
«Եվ մենք չպիտի տեսադաշտից ՍԴ որեւէ անդամի բաց թողնենք, որովհետեւ չգիտենք՝ արտերկրում կամ նույնիսկ Հայաստանում արտաքին բազմաթիվ շահեր հետապնդող քանի տարբեր կենտրոններ կան, որոնք հնարավոր է՝ փորձեն ազդեցության այնպիսի պատուհաններ փնտրել, որոնք կարող են հատվել ՍԴ-ի հետ, ինչն անթույլատրելի է»,- եզրափակեց ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։