Արցախի ՊԲ-ի ՀՕՊ ուժերը խոցել են հակառակորդի «ORBITER-2» տիպի անօդաչու թռչող սարք
Սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 10:15-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներն Ակնայի հատվածում խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «ORBITER-2» տիպի անօդաչու թռչող սարք:
Այս մասին հայտնում են Արցախի ՊԲ-ի մամուլի ծառայությունից:
Սա իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարք է: Այն, ինչպես հայտնում է «ՌազմԻնֆո»-ն, ունի էլեկտրական շարժիչ, նախատեսված է հետախուզության և մարտավարական որոնողական աշխատանքների համար։
Երկարությունը 1մ է, բարձրությունը՝ 0.2մ, թևերի բացվածքը՝ 3մ, առավելագույն թռիչքային զանգվածը՝ 9.5կգ, առավելագույն օգտակար բեռնվածությունը՝ 1.5կգ, արագությունը՝ 55-130կմ/ժ, թռիչքի տևողությունը՝ 4 ժամ, հեռավորությունը՝ մինչև 80կմ, թռիչքի առաստաղը՝ 5486մ, արձակվում է կատապուլտի օգնությամբ, վայրէջք է կատարում պարաշյուտով կամ օդային բարձիկով։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանն ու Լիբանանը պայմանավորվել են համագործակցել ԱԹՍ-ների դեմ պայքարում: Այս մասին հայտնի դարձավ Լիբանանի պաշտպանության նախարար Էլիաս Բու Սաաբնի՝ վերջերես Երեւան կատարած այցից ու ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպումից հետո:
Տոնոյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ժամանակ Լիբանանի պաշտպանության նախարար Էլիաս Աբու Սաաբը հայտնեց, որ Երևանը և Բեյրութը համագործակցում են անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) դեմ պայքարում: Նրա խոսքով՝ Լիբանանի մարտահրավերները հարավային սահմանում են:
«Մենք փաստացի պատերազմում ենք Իսրայելի հետ, չնայած ներկայումս չկան ակտիվ ռազմական գործողություններ: Իսրայելը գրավել է Լիբանանի տարածքի մի մասը»,- ասել էր նախարարը:
Լիբանանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանն ու Լիբանանը նման մարտահրավերներ ունեն:
«Հայաստանի սահմանները պարբերաբար խախտվում են կամ սպառնում են խախտել անօդաչու թռչող սարքերը»,- ասաց Աբու Սաաբը: «Այս ուղղությամբ մենք կիսում ենք հետախուզական տեղեկատվությունը և փորձը. պաշտպանել մեր երկրները նման կամ այլ հարձակումներից»,- հավելել էր նա:
Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը գնում է իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք օգտագործվել են 2016-ի ապրիլին Արցախում քառօրյա պատերազմի ընթացքում: