Այս տարի շատ լավ ջրային ռեսուրսներ են գեներացվել երկրում, հույս ունենք՝ լավ բերք կլինի․ Փաշինյան
Էնպիսի տպավորություն է երբեմն, որ խնդիրները լուծելու համար էդ խնդրի համար մի առանձին կառույց է պետք ստեղծել: Ես էդ տեսակետին չեմ։ Կարծում եմ՝ պետական կառավարման համակարգը պետք է լինի կուռ, համախմբված եւ հնարավորինս միասնական։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե՝ ինչո՞վ է հիմնավորում Ջրային կոմիտեի լուծարումը, այսինքն՝ կառույցի կարգավիճակի իջեցումը, հետեւաբար ռազմավարական նշանակության ռեսուրսի նկատմամբ պետական կառավարման վերահսկողության կարգավիճակի փոփոխությունը՝ դեպի նվազում։
«Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ 2018-ի մայիսի դրությամբ մեր պետական կառավարման համակարգն այնպիսին էր, որ կառավարությունն ու նախարարությունները, ըստ էության, երեւացող կառավարություն էին, բայց մենք ունեինք չերեւացող կառավարություն՝ հիմնադրամների, ՊՈԱԿ-ների եւ այլնի տեսքով։ Ես կարծում եմ, որ երկրի գործադիր իշխանությունը իր կառուցվածքի մեջ պետք է լինի կուռ, կոմպակտ, հեշտ կառավարելի եւ մոբիլ։ Ես համոզված եմ, որ ջրային համակարգն էլ էդ ձեւով արդյունավետ կկառավարվի»,-ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ եղած ջրային կառավարման համակարգն առնվազն դե ֆակո խայտառակություն է, եւ մեր խնդիրները շատ դեպքում դե ֆակտոյի մեջ են, ոչ թե դե յուրեի․
«Պրոցեսները գնում են, եւ կենտրոնացման ուղղությամբ են գնում։ Եթե որեւէ փուլում պարզվի, որ կա փաստարկ, որը հաշվի չենք առել, մեքն դա հաշվի կառնենք եւ կարող ենք այլ ձեւերով լուծել մեր առաջ դրած խնդիրը։ Ընդհանուր առմամբ ես սպառնալիք չեմ տեսնում։ Այս տարի շատ լավ ջրային ռեսուրսներ են գեներացվել երկրում, եղանակը մեր կողմից է եղել եւ նաեւ ցրտահարություններ չեն եղել, հույս ունենք՝ լավ բերք կլինի, եւ բավարար չափով ջուր կա։ Խնդիր է դրված, որ ջրային համակարգը բավարար չափով ջուրը հասցնի գյուղացիներին, որպեսզի մենք այս տարի լավ գյուղատնտեսական տարի ունենանք»,-պատասխանեց վարչապետը։