Հայաստանը հումանիտար օգնություն կտրամադրի Իրանին
Հայաստանը հումանիտար օգնություն կտրամադրի Իրանին։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտնեց ՀՀ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը․
«Երեկ ես հանդիպել եմ Իրանի դեսպանին, ջրհեղեղի հետ կապված մենք ուզում ենք հումանիտար օգնություն ուղարկել»,- մասնավորապես ասաց նախարարը՝ նշելով, որ այսօր կամ վաղը կազմակերպելու են այդ աշխատանքը․
«Բայց հարցն այն է, որ մենք դա կազմակերպում ենք ռուս-հայկական հումանիտար կենտրոնի միջոցով, այնտեղ իրենց մասնակցությունն է լինելու, տեխնիկական միջոցներ ենք ուղարկելու, մեքենաներ, նաեւ՝ փրկարարաներ»,- հավելեց Ցոլակյանը։
Նա նշեց, որ կառավարության նախագիծ չի լինի հարցի վերաբերյալ, այլ կլինի վարչապետի որոշում՝ գործուղման մասին, քանի որ գույքը, որն ուղարկում ենք, ամբողջությամբ մերը չէ։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ արձագանքեց, որ, իր կարծիքով, սա շատ կարեւոր օգնություն է, որը մենք պետք է մատակարարենք մեր բարեկամ երկրին․
«Եթե հրատապության հարց կա, կարծում եմ, որ եթե այսօր հաշվարկները լինեն, կարող ենք կազմակերպել»,- ասաց Ավինյանը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի մի շարք նահանգներում անցյալ շաբաթ ջրհեղեղ է տեղի ունեցել, որի հետեւանքով զոհերի թիվն արդեն հասել է չորս տասնյակի: Ջրհեղեղի պատճառը հորդառատ անձրեւներն են եղել։