Որեւէ կասկած չի կարող լինել, որ Մարտի մեկի գործի բացահայատման համար արվելու է ամեն ինչ․ վարչապետ
Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իմ եւ կառավարության դեմ հայցադիմում ներկայացնելու գործընթացը չեմ մեկնաբանի, որովհետեւ դա յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքն է, եւ մեր ընդհանուր խնդիրն այն է, որ մենք ունենանք այնպիսի դատարան, որ ե՛ւ Ռ․ Քոչարյանի հարցը, ե՛ւ ցանկացած քաղաքացու հարց քննարկվի իսկապես օրինականության, օբյեկտիվության շրջանակներում։ Մեր կառավարությունը եւ ես անձամբ 100 տոկոսով հավատարիմ ենք այդ քաղաքականությանը, եւ խնդրում եմ որեւէ մեկը կասկած չունենա։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով, Para TV-ի լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես կմեկանաբանի այն հանգամանքը, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մի քանի հայցադիմում է ներկայացրել իրենց դեմ։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Քոչարյանն ու իր պաշտպանները մեղադրանքը դիտարկում են հաշվեհարդար, Փաշինյանն ասաց, որ, իր կարծիքով, դա անհամատեղելի բառապաշար է մի կառավարության նկատմամբ, որն այդպիսին դարձել է սիրո եւ համերաշխության հեղափոխության միջոցով․
«Եթե հաշվեհարդարի տրամաբանություն լիներ, դրա հնարավորությունը, ժամանակն ու համատեքստը կար։ Ես ուզում եմ ասել, խնդրում եմ՝ որեւէ մեկի որեւէ գործողություն երբեւէ չդիտարկել ինչ-որ անձնական զգացումների, անձնական ընկալումների շրջանակում․ ցանկացած մեկնաբանություն տալը յուրաքանչյուրի իրավունքն է, բայց այդպիսի մեկնաբանությունները դրանց հեղինակներին խանգարում են իրավիճակը օբյեկտիվ ընկալել»,- ասաց վարչապետը՝ գործի վերաբերյալ այլ մեկնաբանություններ չանելով, որպեսզի դա չդիտարկվի որեւէ կերպով որեւէ գործընթացի ուղղորդում։
Լրագրողի մեկ այլ հարցի՝ արդյոք մեկ այլ քրեական գործ կհարուցվի՞ Մարտի մեկի տասը զոհերի սպանության բացահայտման վերաբերյալ, Փաշինյանն ասաց, որ սպանությունների բացահայտման համար քրեական գործ հարուցելու անհրաժեշոտւթուն չկա, որովհետեւ հարուցվել է արդեն․
«Բայց մենք ի՞նչ փաստի հետ գործ ունենք․ մենք գործ ունենք առնվազն էն հայտարարությունների հետ, որ արվել են քննչական մարմինների կողմից, փաստ, որ Մարտի մեկին կրակված պարկուճները փոխվել են, ինչու՞ են փոխվել, որովհետեւ դրանց փորձաքննությունը կարող էր տալ շատ հարցերի պատասխաններ, ենթադրում եմ՝ այդ թվում՝ սպանությունների կոնկրետ կատարողների բացահայտելու առումով, հակառակ դեպքում ինչ իմաստ ուներ փոխել այդ պարկուճները։ Բոլոր մարդիկ, որոնք նախաձեռնել են պարկուճների փոփոխումը, նրանք պետք է ներգրավվեն, տան ցուցմունքներ, ուզում եմ խնդել բոլոր քաղաքացիներին, որ այս թեմայով որեւէ բան ունեն ասելու, դիմեն մեր քննչական մարմիններին, ՀՔԾ-ին, ԱԱԾ-ին, ոստիկանությանը, դատախազությանը։ Սպանությունների բացահայատման գործը առանցքային կարեւոր գործ է, եւ երբ ես օգոստոսին ասել եմ, որ ըստ էության բացահայտված է գործը, նաեւ դա նկատի ունեի։ Հիմա պիտի մարդիկ գան, ասեն՝ ինչի են փոխել, բայց կարծես թե գալու եւ ասելու ցանկություն չունեն, դա լավ չէ, բայց դա չի նշանակում, որ քննությունը չի շարունակվելու, որեւէ կասկած չի կարող լինել, որ մարտի մեկի գործի բացահայատման առումով արվելու է ամեն ինչ, բայց այս պահին մեր թիվ մեկ բարդությունն այն է, որ եթե պարկուճը լիներ, կնույնականացվեր զենքի հետ, մենք կիմանայինք՝ ով է կրակել զենքից, եւ կոնկրետ կբացահայտնեինք հեղինակին»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։