Ռոբերտ Քոչարյանը պնդում է, որ ոչ 0038 գաղտնի հրամանի մասին է տեղեկացված եղել, ոչ էլ Մարտի 1-ի լուսադեմին տեղի ուենցած ոստիկանության գործողություններից:
Այսօր նրա պաշտպաններից Հայկ Ալումյանից հետաքրքվեցինք, թե Քոչարյանը տեղյակ եղե՞լ է, որ Միքայել Հարությունյանը, որին Քոչարյանը նշանակել էր ՀՀ պաշտպանության նախարար, ըստ չհերքվող տեղեկությունների՝ 2002 թվականից եղել է ՌԴ քաղաքացի, Ալումյանը պատասխանեց, որ ինքը հստակ տեղեկություն չունի, որ Միքայել Հարությունյանը հենց 2002-ից է եղել ՌԴ քաղաքացի: Ալումյանը հիշեցրեց, որ Միքայել Հարությունյանը իր ունեցած տվյալներով՝ դեռեւս 1992-93 թվականերից սկած ՊՆ-ում զբաղեցրել է բարձր պաշտոններ, ինչը ենթադրում է, որ նա պիտի լիներ ՀՀ քաղաքացի:
«Բացի այդ դուք հաշվի առենք, որ ՀՀ նախագահը երբեք ինքն անձամբ չի ստուգում ինչ-որ մեկի քաղաքացիությունը մարդուն ինչ-որ պաշտոնում նշանակելու ժամանակ»,- ասաց պաշտպանը: Իսկ թե կոնկրետ որ ժամանակահատվածում է նա ստացել ՌԴ քաղաքացիություն, Ալումյանը չգիտի:
Ըստ Ալումյանի՝ ենթադրվում է, որ Հանրապետության նախագահն այդքան ժամանակ չէր ունենա, որպեսզի անձամբ ստուգեր՝ Հարությունյանը Ռուսաստանի՞, Ֆրանսիայի, թե՞ մեկ այլ երկրի քաղաքացի է, դրա համար կան այլ անձինք, ովքեր ստուգում են, ովքեր համապատասխան հրամանագիր են պատրաստում եւ դնում դրա վրա վիզաներ»,-հավելեց Ալումյանը: Ըստ նրա՝ որեւէ մեկն այդ պահին չէր կարող ենթադրել, որ անձն, ով 6-7 տարի Հայաստանի քաղաքացի լինելու պարտադիր պահանջով բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել, կարող է չլինել ՀՀ քաղաքացի:
Հարցին, Քոչարյանը գո՞հ է իր պահման պայմաններից եւ ընտանիքի անդամներից բացի նրան բարձրաստիճան պաշտոնյաներ այցելե՞լ են, Ալումյանը պատասխանեց, որ նրան մի բարձրաստիճան պաշտոնյա փորձել է այցելել, բայց թե ով է, նա Ալումյանը չհրապակեց՝ նշելով, որ Քոչարյանը չի ցանկանում այդ հարցը մեկնաբանել: