Փաշինյանն ընտրությունից հետո կստանա ժողովրդի ճնշող մեծամասնության աջակցությունը. փաստաբան
«Ավելի ողջամիտ կլինի, եթե վարչապետ Փաշինյանն իր հրաժարականով գնա խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների, որովհետեւ որեւէ քաղաքական ուժ, այնուամենայնիվ, չի համարձակվի վարչապետի այլ թեկնածու առաջադրել, եթե իհարկե չի կորցրել բանականությունն ու չի ուզում քաղաքական ինքնասպանություն գործել»: Այս մասին մեր զրույցում ասաց փաստաբան Նորայր Նորիկյանը՝ անդրադառնալով օգոստոսի 17-ի հանրահավաքի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ուշագրավ հայտարարությանը, որ Ազգային ժողովի արձակման եւ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների համար իր եւ կառավարության հրաժարականը հարկավոր չի լինի:
Ավելի վաղ «Հայկական ժամանակ»-ը գրել էր, թե Նիկոլ Փաշինյանն ինչ տարբերակներով կարող է հասնել ԱԺ-ի արձակմանն ու արտահերթ ընտրություններին: Ըստ այդ տարբերակների՝ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովը կարող է արձակվել, եթե ըստ ընթացակարգի երկու անգամ չի ընտրվում ընտրվելուց հետո ԱԺ-ն հավանություն չի տալիս կառավարության ծրագրին, ապա կրկին չի ընտրում նոր վարչապետ: Սակայն մենք այս փուլերով արդեն անցել ենք՝ վարչապետ ընտրվել է Նիկոլ Փաշինյանը, խորհրդարանը հավանություն է տվել կառավարության ծրագրին: Հիմա արդեն ԱԺ-ի՝ իրավունքի ուժով արձակման միայն մեկ տարբերակ է մնում՝ վարչապետի եւ կառավարության հրաժարականը, ու դրանից հետո նոր վարչապետ չընտրելը:
Սակայն Փաշինյանն առաջարկում է մտցնել խորհրդարանի ինքնալուծարման տարբերակը: Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը կարծում է, որ վարչապետն այս հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ հաշվի առնելով այն մտավախությունը, որ իր հրաժարականից հետո ՀՀԿ-ականները կարող են խնդրի առաջ կանգնեցնել իրեն ու ժողովրդին՝ վարչապետի նոր թեկնածու առաջադրելով.
«Փաշինյանն ասաց, որ իրենք կնախաձեռնեն սահմանադրական փոփոխություն, որ Ազգային ժողովն առանց վարչապետի հրաժարականի ինքնալուծարման մասին որոշում կայացնի: Բայց տեսեք՝ ՀՀ Սահմանադրության 92-րդ հոդվածը փոխելու համար անհրաժեշտ է լինելու ԱԺ պատգամավորների ձայների երկու երրորդը: 92-րդ հոդվածով ամրագրված է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ իրականացնելը, իսկ այդ հոդվածը Սահմանադրության չորրորդ գլխում է: 4-րդ գլխում փոփոխություններ կատարելու բացառիկ իրավասությունը տրված է Ազգային ժողովին: Իսկ Ազգային ժողովը կարող է Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարել իր ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով»,- ասում է փաստաբանը: Սա նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի առաջադրած պայմաններում անհրաժեշտ են լինելու Հանրապետական խմբակցության պատգամավորների ձայները.
«Այսինքն, հիմա եթե ունենք 105 պատգամավոր, նրանց երկու երրորդն անում է 70 պատգամավոր: Այնուհետեւ, 70 պատգամավոր նախ՝ պետք է կողմ քվեարկի Սահմանադրության մեջ փոփոխություն իրականացնելու համար, հետո ԱԺ-ն ցրելու համար: Ես կարծում եմ,որ հնարավոր է այստեղ խնդիր առաջանա: Բոլորովին այլ խնդիր է Ազգային ժողովն արձակել իրավունքի ուժով, որովհետեւ եթե ՀՀԿ-ն չի կորցրել քաղաքական ողջամտությունը, իրենք պետք է հասկանան, որ պարտված քաղաքական ուժ են, եւ անգամ տեսականորեն չպիտի ունենան նպատակ վարչապետի կողմից արտահերթ ընտրությունների համար հրաժարական տալուց հետո վարչապետի թեկնածու առաջադրել»,- ասում է փաստաբանն ու հավելում.
«Հետեւաբար, ես այս պայմաններում անգամ տեսականորեն բացառում եմ, որ վարչապետի հրաժարականից հետո ՀՀԿ-ն փորձ կանի վարչապետի այլ թեկնածու առաջադրել եւ ընտրել: Մի պահ եկեք պատկերացնենք՝ Փաշինյանը հրաժարական է տալիս, եւ Հանրապետականը փորձ է անում այլ թեկնածու առաջադրել: Ես ձեզ վստահեցնում եմ, գոնե իմ ներքին համոզմամբ, օգոստոսի 17-ի հանրահավաքն էլ եկավ հաստատելու, որ էս ժողովուրդը կսրբի-կտանի դրանց բոլորին: Իմ կարծիքով՝ վարչապետ Փաշինյանը մտահոգվելու առիթ չունի, ժողովուրդը իր հետ է: Նա պետք է պահպանի Սահմանադրությամբ գործող հստակ նորմերը, հստակ ուղերձ հղի հանրությանը, որ ինքը հրաժարական է տալիս բացառապես խորհրդարանական ընտրություններն անցկացնելու նպատակով»,- մեր զրույցում ասաց Նորայր Նորիկյանը:
Սակայն վերջինս իր մտահոգությունն է հայտնում վարչապետ Փաշինյանի կողմից առաջադրված պայմանների հետ կապված.
«Երբ քաղաքական ուժերը գալիս են քաղաքական համոզման, որ վարչապետ չպիտի առաջադրեն, որից հետո ԱԺ-ն պիտի լուծարվի, նորմալ է: Բայց բոլորովին այլ ընկալում կարող են ունենալ, երբ վարչապետն ասի՝ մի հատ սահմանադրական փոփոխություն կատարեք, մի հատ էլ ինքնալուծարման մասին: Կարծում եմ, որ կարող են լինել պատգամավորներ, որ դա կարող են համարել անձնական ստորացում, վիրավորանք, եւ փորձեն սաբոտաժի ենթարկել: Էս պայմաններում ես ուղղակի եղբայրաբար իմ մտահոգությունն եմ հայտնում Նիկոլ Փաշինյանին, եւ առաջարկում եմ նաեւ այդ վտանգը հաշվի առնել: Հորդորում եմ չվախենալ ոչնչից, դուխով գնալ ընտրությունների. ժողովրդի քաղաքական վստահությունն իր կողմն է, ուղղակի ինքն էլ պիտի պահպանի Սահմանադրության տառը: Թե չէ իր հրաժարականից հետո ոչ մեկը չի համարձակվի քաղաքական ինքնասպանություն գործել եւ վարչապետի թեկնածու առաջադրել: Իսկ Փաշինյանն էլ ընտրությունից հետո կստանա ժողովրդի ճնշող մեծամասնության աջակցությունը եւ կձեւավորի նոր պառլամենտ»,- ասաց Նորայր Նորիկյանը՝ նշելով, որ դրանից հետո ինքն առաջին իրավաբաններից մեկը կլինի, որը Փաշինյանին կհորդորի արմատական փոփոխությունների ենթարկել Սերժ Սարգսյանի անձնական քմահաճույքով ու պատվերով կազմած Սահմանադրությունը: