Քոչարյանին կալանավորելու հարցով նիստը կկայանա ժամը 11-ին. նա չի ընդունում մեղադրանքը
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու հարցով միջնորդությունը քննելու համար հրավիրված նիստը երեկ գիշեր հետաձգվել է, այն կկայանա այսօր՝ հուլիսի 27-ին, ժամը 11-ին:
Քոչարյանի փաստաբաններից Ռուբեն Սահակյանը հայտնել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, նա չի խուսափում եւ, անպայման, կներկայանա դատարան, պարզապես պետք է պատշաճ ծանուցված լինի, ինչը չի եղել գիշերվա նիստի դեպքում: Փաստաբանը նաեւ հավելել է, որ ծանուցումից հետո բոլորը կհամոզվեն դրանում:
Ըստ փաստաբանի, Հատուկ քննչական ծառայության կողմից փորձ է արվում ներկայացնելու, թե Քոչարյանը խուսափում է դատարան ներկայանալուց, մինչդեռ դա այդպես չէ:
Երեկ գիշեր, ինչպես արդեն հայտնել ենք, կեսգիշերն անց Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու միջնորդության քննությունը երկու ժամով հետաձգվեց:
Նիստը ընդմիջվել էր մինչեւ 01:30, քանի որ, ըստ Քոչարյանի փաստաբաններից մեկի, նրան ծանուցելու խնդիր կար: Մյուս փաստաբանն էլ հայտնել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանն իր լիազորությունների ժամկետում եւ դրանից հետո չի կարող հետապնդվել եւ պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը երեկ՝ հուլիսի 26-ին ՀՔԾ էր ներկայացել՝ Մարտի 1-ի գործով հարցաքննության: Ավելի ուշ ՀՀ երկրորդ նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Այս գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Հուլիսի 26-ին ՀՔԾ-ում հարցաքննվել է նաեւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, որը 2008 թվականի մարտի 1-ին Երեւանի կայազորի պետն է եղել: Մարտի 1-ի գործով հարցաքննվել է նաեւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը, որը 2008 թվականին զբաղեցնում էր ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը: