Ոչ ոք իրավունք չունի մեկնաբանել գերագույն գլխավոր հրամանատարի խոսքերը. Է. Շարմազանով
Մարտի 22-ին տեղի ունեցավ ՀՀԿ գործադիր մարմնի հերթական նիստը: ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, ամփոփեց նիստը, ապա պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե Սերժ Սարգսյանի վերջին հարցազրույցից հետո տպավորություն է ստեղծվել, թե արդեն պարզ է ՀՀԿ-ի վարչապետի անունը, Շարմազանովը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀ ապագա վարչապետի թեկնածուի հարց ինստիտուցիոնալ մակարդակում դեռ չի քննարկել:
«Այսինքն, ոչ գործադիր մարմնում, խորհրդի նիստում այս խնդրին չենք անդրադարձել, իսկ առանձին-առանձին քննարկումներ, և՛ մամուլի միջոցներով, և՛ առանձին կուսակցական գործընկերներով մեր կարծիքները հայտնել ենք»,- ասաց Շարմազանովը:
Շարմազանովը նշեց, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում բազմիցս արտահայտել է իր կարծիքը:
«Հաշվի առնելով ներքին և արտաքին մարտահրավերները, Սահմանադրությամբ վարչապետին տրված լիազորությունների շրջանակներում ավելի պատասխանատու, ավելի պատրաստված, ավելի փորձառու, ավելի իմաստուն, մարտահրավերներին ավելի ճկուն դիմակայելու ունակ  գործիչ, քան գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն է, չկա», - իր սուբյեկտիվ կարծիքը հայտնեց Է. Շարմազանովը, ապա ևս մեկ անգամ հավելեց, որ մինչ այս պահը, որևէ ինստիցուիոնալ կուսակցական քննարկում չի իրականացվել:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որքանով էր նպատակահարմար ՀՀ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնից աշխատանքային պայմանավորվածությունները չկատարելու հետևանքով հեռացված Հայկազ Բաղմանյանին ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնին նշանակել, Շարմազանովը նշեց, որ «ոչ մի պետական պաշտոնյա կամ կուսակցական գործիչ իրավունք չունի մեկնաբանել գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշումները»:
«Մինչ այս պահը գործող Սահմանադրությամբ գերագույն գլխավոր հրամանատարի մենաշնորհն է՝ ում առաջադրել կամ նշանակել համապատասխան պաշտոնին», - ասաց Շարմազանովը: