Լուսանկարը՝ ՀՀԿ 16-րդ համագումարից, 2016 թվական, նոյեմբեր
Հանրապետական բարձր մակարդակի մի շարք գործիչներ շարունակաբար հայտնում են «իրենց անձնական տեսակետն» առ այն, որ Սերժ Սարգսյանն իր անցած ուղիով, առկա հմտություններով եւ կարողություններով ուղղակի անփոխարինելի է երկրի ղեկավարի պաշտոնում: Նրանք միաժամանակ նշում են, որ ՀՀԿ շրջանակներում վարչապետի թեկնածուի հարցը դեռ չեն քննարկել: Թեեւ նրանց բոլորի թեկնածուն նույնն է՝ Սերժ Սարգսյանը, սակայն տարբեր են մոտեցումները: Մոտեցումներից մեկն այն է, որ ներկա մարտահրավերներին ծանոթ է եւ կարող է դիմագրավել միայն Սերժ Սարգսյանը: Մասնավորապես՝ Մանվել Գրիգորյանը մարտի 5-ին Ծիծեռնակաբերդում իր լիարժեք աջակցությունը հայտնեց Սերժ Սարգսյանի վարչապետի թեկնածությանը, նշելով որ Սարգսյանն իր համար անփոխարինելի է:
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը դեռեւս փետրվարի 11-ին ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանին տրվող քաղաքական գնահատականները՝ հատկապես անվտանգային եւ արտաքին քաղաքական ուղղություններին, «հիմնված են բացառապես ոլորտային հաջողությունների վրա»: Նա նաեւ նշել էր «տեսանելի այլընտրանքի բացակայության» մասին: Ինչ վերաբերվում է Սերժ Սարգսյանի անփոխարինելիությանը, ապա արդեն մարտի 3-ին ՀՀԿ փոխնախագահը հայտարարեց, որ այդ «թեզը բացարձակ կապ չունի պաշտամունքային ընկալումների հետ»: Ուշագրավ է, որ Աշոտյանը, անդրադառնալով հասարակական հնարավոր բողոքին, չի բացառում, որ «տասնյակ հազարավոր մարդիկ... քաղաքական լուծումներին այդ ժամանակահատվածում համաձայն չեն լինի եւ կարող են օրենքով իրենց բողոքն արտահայտել»:
Այս հարցում փոքր-ինչ տարբերվում է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի կարծիքը: Ընդդիմության օրակարգը՝ թույլ չտալ Սերժ Սարգսյանի վարչապետացումը, նա համարում է կեղծ: Իսկ Սերժ Սարգսյանի վարչապետացման հարցով կիսում է նշված կուսակիցների կարծիքը: 2014 թ. էլ Սերժ Սարգսյանի արած հայտարարոթյունը, թե ինքը Սահմանադրական բարեփոխումներից հետո կառավարման խորհրդարանական մոդելի անցնելու պարագայում չի հավակնի նաեւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնին, ՀՀԿ խոսնակը մեկնաբանում է հետեւյալ կերպ. «Վարչապետ ու նաեւ նախագահ չլինելու մասին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է այլ ժամանակաշրջանում եւ այլ իրողությունների պայմաններում»։ Հիշեցնենք՝ անցյալ շաբաթ նույն Շարմազանովը, բացատրելով, թե ինչպես կարող է քաղաքական, պետական գործիչն ասել մի բան, հետո հրաժարվել իր խոսքերից, բերեց Չերչիլի ու դը Գոլի օրինակները, ըստ էության զուգահեռներ անցկացնելով Սերժ Սարգսյանի եւ համաշխարհային այս երկու պատմական լիդերների միջեւ: Սա մի քիչ տարօրինակ է, որովհետեւ Շարմազանովը, օրինակ, լավ գիտակցում է, որ ինքը դեռ շատ հացուպանիր պետք է ուտի, որ Սերժ Սարգսյանի մակարդակի քաղաքական գործիչ դառնա: Այս մասին նա ասել էր «Հայկական ժամանակ»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում: Իսկ Սերժ Սարգսյանը փաստորեն Չերչիլին եւ դը Գոլին հասնելու համար հացուպանրի կարիք չունի, նա արդեն նույն մակարդակի վրա է, ինչի համար մնում է նրան  եւ Շարմազանովին միայն շնորհավորել:
Ու քանի որ ՀՀԿ-ի շարքերում Սերժ Սարգսյանը միակն է, որ նման կալիբրի գործիչների հետ ոտք է մեկնում, ապա ՀՀԿ-ի վարչապետի թեկնածուն, ըստ ՀՀԿ խոսնակի անձնական կարծիքի, նա էլ պետք է լինի: Եվ այնուամենայնիվ Շարմազանովը «Ազատության» եթերում ասում էր, որ դա իր կարծիքն է, իսկ ՀՀԿ-ում հարցը կքննարկեն ապրիլի 9-ից հետո եւ մեկ շաբաթվա ընթացքում որոշում կկայացնեն: Դա փոքր-ինչ հակասության մեջ է մտնում ՀՅԴ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի կարծիքի հետ, ըստ որի՝ մինչեւ ապրիլի 9-ը Դաշնակցությունը «ներքին կարգով» տեղյակ կլինի, թե ով է կոալիցիայի թեկնածուն: Այս մասին Արմեն Ռուստամյանն ասաց երեկ առավոտյան ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ: Նա ասաց, որ իրենք ներքին կարգով տեղյակ կլինեն, թե ով է լինելու ՀՀԿ-ի թեկնածուն, սակայն պաշտոնապես հարցը կքննարկեն ապրիլի 9-ից հետո: Եթե ՀՀԿ-ում հարցը քննարկելու են միայն ապրիլի 9-ից հետո, ինչպե՞ս է մինչեւ այդ կոալիցիոն գործընկերը ներքին կարգով տեղյակ լինելու:
Երեկվա ճեպազրույցների ժամանակ, անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, թե ինքը չի հավակնի վարչապետի պաշտոնին, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը հերթական անգամ ասաց, որ որոշումը կայացվելու է կուսակցության կողմից: Այս հարցով նախորդ հայտարարություններից այս մեկը տարբերվեց իր կտրուկ ձեւակերպմամբ. «Սերժ Սարգսյանը, բացի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջնորդը լինելուց, շարքային կուսակցական է եւ պարտավոր է ենթարկվել քաղաքական ուժի որոշումներին»,- ասաց Բաղդասարյանը: Բարդ է, սակայն ՀՀԿ-ում պատկերացնել որեւէ մեկին, որը կարող է պարտադրել Սերժ Սարգսյանին իր կամքին հակառակ նշանակվել վարչապետ: Անհասկանալի է նաեւ՝ ինչո՞ւ պետք է Սարգսյանը առհասարակ դեմ լինի վարչապետ նշանակվելուն: Ինչեւէ, դրանից հետո Բաղդասարյանը եւս մեկ միտք արտահայտեց, որից հետո ամեն ինչ ընկավ իր տեղը: Նա հորդորեց անակնկալների չսպասել, թեեւ հետո փորձեց շտկել իրավիճակը, նշելով որ «քաղաքականության մեջ ոչինչ չի բացառվում»։
Նման բնույթի հայտարարություններն ավելի են ամրացնում վստահությունը, որ ՀՀԿ-ՀՅԴ կոալիցիայի թեկնածուն լինելու է Սերժ Սարգսյանը: Իսկ այն, որ երեկ հայտարարվեց, որ հարցը կքննարկվի միայն ապրիլի 9-ից հետո եւ մեկ շաբաթվա ընթացքում կհայտարարվի արդյունքների մասին, ակնհայտ է դարձնում, որ գոյություն ունի քաղաքական որոշում՝  Սերժ Սարգսյանի անունը որպես թեկնածուի հրապարակել միայն վերջին պահին, տվյալ դեպքում՝ ապրիլի 16-ին: Ինչպես հայտնի է, ԱԺ կանոնակարգ օրենքում արված փոփոխության համաձայն, կարող են վարչապետի թեկնածուին առաջադրել ապրիլի 16-ին եւ ընտրությունը անցկացնել 17-ին: Սա նման  է թաքուն-թաքուն վարչապետ դառնալուն: Եթե ամեն ինչ այսպես ընթանա, կստացվի, որ Սերժ Սարգսյանը, նախ խոստացավ չառաջադրվել վարչապետի պաշտոնում, ապա դրժեց իր իսկ խոսքը, եւ վերջում ծածուկ ընտրվեց վարչապետ՝ հասարակությանը նույնիսկ արձագանքի ժամանակ չթողնելով: