Ս. Սարգսյանը լուրջ էր ասո՞ւմ՝ վարչապետ չի դառնալու, սեղանի տակից թխի գա չի եղե՞լ. Փաշինյան
ԱԺ-ն ընտրում է կոալիցիոն ուժերի` ՀՅԴ-ի եւ ՀՀԿ-ի կողմից ներկայացրած Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմը:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը ներկայացրեց Գագիկ Հարությունյանին, ինչից հետո վերջինս հանդես եկավ ելույթով: Ելույթից հետո Գագիկ Հարությունյանին հարց ուղղեց ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը: Փաշինյանը 5 հարց ուներ ՍԴ նախագահին: Նախ, նա հիշեցրեց, որ 2014-ի ապրիլի տասին Հարությունյանի ներկայությամբ Սերժ Սարգսյանն արել է նման հայտարարություն. «Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար, եթե երկրի կառավարման մոդելը փոխվի, խորհրդարանական լինի, չեմ հավակնի նաեւ վարչապետի պաշտոնին»,- ապա Փաշինյանը տվեց հարցը. «Հարցս հետեւյալն է` Դուք ներկա եք եղել, Սերժ Սարգսյանը լո՞ւրջ էր ասում սա, սեղանի տակից թխի գա չի եղե՞լ»: Փաշինյանն այնուհետեւ հարցրեց. «ՀՀ-ում երբեւէ քաղբանտարկյալներ եղե՞լ են, թե՞ ոչ: ՀՀ-ում նախագահական ընտրություններ կեղծվե՞լ են, թե՞ ոչ»: Փաշինյանը նաեւ հետաքրքրվեց. «2004 թվականին ՍԴ-ն կայացրեց որոշում, ըստ որի, ՀՀ-ում պետք է տեղի ունենար վստահության հանրաքվե՝ նախագահական ընտրություններից հետո առաջացած անվստահությունը հաղթահարելու համար: Մինչեւ օրս տեղի չի ունեցել այդ հանրաքվեն, ե՞րբ է տեղի ունենալու եւ ինչո՞ւ տեղի չի ունեցել»:
Գագիկ Հարությունյանը շեշտեց, որ Հանրապետության նախագահի հետ իր հանդիպումների ժամանակ չի եղել մի դեպք, երբ նախագահն իր խոսքն ասի կատակով կամ անլրջությամբ: «Նաեւ այդ օրը` այդ խոսքը հնչեցնելիս, սեղանի տակ, սեղանի վրա նման բան չի եղել: Նախագահն ասել է իր կարծիքը»,- հայտարարեց նա:
Անդրադառնալով հարցին` ՀՀ-ում ընտրություններ կեղծվե՞լ են, թե՞ ոչ, Հարությունյանը նշեց, որ ՀՀ-ում բոլոր այն ընտրությունները, որոնց վերաբերյալ վեճերը եկել են ՍԴ, չի եղել մի դեպք, երբ ընդհանրապես խախտումներ ՍԴ-ն արձանագրած չլինի:
«Նույնիսկ տասնյակներով փաստեր ներկայացվել են, ուղարկվել են դատախազություններ, բայց փաստերն այնպիսին չեն եղել, որ ՍԴ-ն անվավեր ճանաչեր ընտրությունների արդյունքները»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է վստահության հանրաքվեին, Հարությունյանն ասաց, որ յուրաքանչյուր հարց պետք է նայել իր կոնտեքստում:
«Երբ մենք քննարկում էինք 2003 թվականի ընտրությունների արդյունքները, երկրում ստեղծված էր ծանր իրավիճակ, նախագահի մակարդակով հայտարարվում էր, որ քաղաքական հակամարտությունն արդեն հանրային հակամարտության է վերածվում, սա լրջագույն իրավիճակ էր: Մայիսի 25-ին լինելու էր Սահմանադրության հանրաքվեն եւ պառլամենտական ընտրությունները: Եվ այդ հարցը պետք է տեղափոխել իշխանության կրողին` ժողովրդին, մեզ քննադատեցին աջից եւ ձախից՝ այդ հանրաքվեն առաջ բերելու համար: Ես ընդունել եմ եւ՛ աջի, եւ՛ ձախի քննադատությունը եւ չեմ փոխել իմ կարծիքը, որոշումը կատարում է դատարանն ամբողջությամբ: Ժամանակին ճիշտ չմեկնաբանվեց, մենք առաջարկել էինք երկրի նախագահին, մենք դա պարտադրել չէինք կարող: Ռեակցիան եղավ, որ մենք այդպիսի մարմին չենք ստեղծել, որ մեզ խորհուրդ տա, մենք չենք անի դա եւ հարցը մնաց այդպես էլ»,- հայտարարեց Հարությունյանը:
Ապա Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց առաջին հարցին. «Երբ ԱԺ ամբիոնից հայտարարություն եք անում, ձեր կարծիքն եք հայտնում եւ կես ժամից կարող եք փոխե՞լ»:
Հարությունյանը ասաց. «Ես պատասխանեցի ձեր հարցերին, դուք ասեցիք, թե ինչ ձեւով է արել նախագահը այդ հայտարարությունը. ես ներկայացրեցի: Իմ մասով կարող եմ ասել՝ ինչ հնչեցրեցի այստեղ, պարտավորվում եմ դա իրականացնել, իսկ նախագահին վերաբերող հարցը, կխնդրեմ, իրեն ուղղել»,- ասաց նա:
ՀՀ-ում երբեւէ քաղբանտարկյալներ եղե՞լ են հարցը Հարությունյանը շրջանցեց: «Ես պատշաճ չէի համարի ո՛չ հերքել, ո՛չ հաստատել հետեւյալ դրդապատճառով` որեւէ նման գործի նյութերի ծանոթ չի եղել ՍԴ-ն: Մեզ մոտ քննարկվող որեւէ դիմումով նման հարց չի քննարկվել, հետեւաբար՝ ես կդժվարանամ ապրիորի հայտարարություն անել: Մեզ մոտ ով դիմել է, անկախ նրանից` ինչ քաղաքական հայացքներ ունի, մենք քննել ենք որպես Սահմանադրական դատարան»,- եզրափակեց նա: