Ախալքալաքի մանկապարտեզները մնացել են առանց սննդի
Վրաստանում՝ հայաշատ Ախալքալաքի մանկապարտեզները հունվարի 15-ին վերսկսել են իրենց աշխատանքը, սակայն ամբողջ օրով գործող մանկապարտեզները սննդամթերք չունեն: Պատճառը սննդամթերքի համար հայտարարված, բայց չկայացած էլեկտրոնային մրցույթներն են, գրում է jnews.ge-ն:
Արդեն երկու օր է երեխաները հաճախում են մանկապարտեզ, բայց ծնողները ստիպված են կեսօրից հետո իրենց երեխաներին տուն տանել, քանի որ ճաշ չեն տալիս:
«Մենք ժամանակին հայտարարել ենք սննդամթերքի ձեռքբերման մրցույթը, բայց տենդերը չկայացավ: Ըստ Վրաստանի պետական գնումների մասին սահմանված օրենքի, տենդերը հայտարարելուց մինչեւ պայմանագրի կնքումը 20 օր է պահանջվում»,- ասաց Ախալքալաքի մանկապարտեզների միավորման տնօրեն Զարուհի Բարբարյանը՝ ավելացնելով, որ որոշ մթերքներով մանկապարտեզներն այս պահի դրությամբ ապահովված են: Երեխաներին տրվում է թխվածքաբլիթներ:
Մանկապարտեզներում տարբեր տեսակի սննդամթերքի ձեռքբերման առաջին տենդերը հայտարարվել է հունվարի 3-ին, 71 500 լարի գումարով, սակայն այն կասեցվել է, քանի որ ուտելիքի ճաշացանկը չի համապատասխանել Վրաստանի կառավարության N487 տեխնիկական ռեգլամենտին:
Երկրորդ տենդերը Ախալքալաքի մանկապարտեզների միավորումը հայտարարել է հունվարի 5-ին: Գյուղատնտեսական ապրանքի եւ բանջարեղենի ձեռքբերման համար՝ 6000 լարի, իսկ մսամթերքի ձեռքբերման համար՝ 44 600 լարի: Ինչպես տեղեկանում ենք Վրաստանի պետական գնումների կայքից, էլեկտրոնային մրցույթները չեն կայացել մասնակիցների բացակայության պատճառով:
Արդեն հաջորդ էլեկտրոնային մրցույթը հայտարարվել է հունվարի 10-ին, արդյունքները պարզ կդառնա հունվարի 18-ից հետո: Տենդերի գումարը կազմում է 51 560 լարի:
Ախալքալաքում եւ գյուղերում գործող մանկապարտեզներից 6-ը գործում են սննդի տրամադրմամբ: Ինչպես տենդերներից երեւում է, դեռ պարզ չէ թե այդ մանկապարտեզներում երեխաներին երբ ճաշ կտրվի: