Իրաքից էշերով վիսկի է տեղափոխում. Սամվել Ալեքսանյանի նոր, կրեատիվ բիզնեսը
Մեր տեղեկություններով ԱԺ պատգամավոր, հայտնի օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանը որը վիսկիի գործարան է հիմնել Իրաքում, ձեռք է բերել նաեւ մոտ 1000 հատ էշ, որոնցով վիսկին լեռնային ճանապարհներով տեղափոխում է հարեւան երկրներ:
Այս տեղեկությունը «ՀԺ»-ի թղթակիցը երեկ փորձել է ճշտել անձամբ Ալեքսանյանից: Վերջինս ակամայից հաստատել է այս տեղեկությունը: Թղթակիցը ԱԺ միջանցքում մոտեցել է Ալեքսանյանին ու հարցրել. «Պարոն Ալեքսանյան, տեղեկություններ կան, որ Իրաքից էշերով...»:
Առանց հարցը մինչեւ վերջ լսելու` Ալեքսանյանը անմիջապես ափերից դուրս է եկել. «Արա քելե, արա, հավայի մի խոսա, ինչ ես հավայի խոսում»: Չափազանց ուշագրավ հարց է ծագում, Ալեքսանյանը որտեղի՞ց գիտեր, թե ինչ հարց է տալու թղթակիցը: «Իրաքից էշերով» արտահայտությունը անտեղյակ մարդու համար ոչինչ չէր նշանակի եւ առնվազն հետաքրքրություն կառաջացներ: Իսկ Ալեքսանյանը ակնթարթորեն հասկացել է թե ինչի մասին է խոսքը: Ահա այսպիսով էլ կարելի հաստատված համարել, որ Ալեքսանյանի՝ Իրաքում գտնվող վիսկիի գործարանից արտադրանքը էշերով տեղափոխվում է հարեւան երկրներ: Լեռնային ճանապարհներով վիսկիով բարձած էշերը «հավայի» քշելու կարիք չէր լինի, եթե արտահանումը օրինական լիներ: