Դիմացը ձմեռ է. Լոռու մարզում դեռեւս դիզվառելիքով ու փայտով ջեռուցվող բազմաթիվ դպրոցներ կան
Լոռու մարզի դպրոցներից միայն 62-ն է, որ ապահովված է կենտրոնացված ջեռուցման համակարգերով, մյուս դպրոցները ձմռանը տաքացվում են էլեկտրականությամբ, փայտով, գազի վառարաններով ու անգամ հեղուկ վառելիքով:
Լոռու մարզպետարանի կրթության բաժնի պետ Գարիկ Տոնոյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ մարզպետարանի ենթակայության տակ գտնվող դպրոցներից 22-ը ջեռուցվում է փայտով: Փայտով ջեռուցվող դպրոցների զգալի մասը գտնվում են  հիմնականում Տաշիրի եւ Թումանյանի գյուղական համայնքներում:
Կրթության բաժնի պետի խոսքով՝ մարզում չկան տնակային պայմաններում գործող դպրոցներ, սակայն կան դպրոցներ, որոնք գործում են ոչ տիպային շենքերում:
Բաժնի պետի խոսքով, եթե տարիներ առաջ կար ջեռուցման սեզոն հասկացությունը, ապա այն այսօր իսպառ վերացել է. «Ջեռուցումը միացվում է այն ժամանակ, երբ անհրաժեշտությունը զգացվում է: Կարող է հենց վաղն էլ միացվի, կամ թեկուզ հուլիս ամսին, երեխաները պետք է սովորեն տաք դասարաններում»,- ասաց Գարիկ Տոնոյանը, վստահեցնելով, որ որեւէ մի ծնողից դպրոցն իրավունք չունի որեւէ գումար պահանջելու` ջեռուցման կազմակերպման համար. «Դա պետության պարտականությունն է, որն արվում է…բացառված է»: