ՁԻԱՀ-ով վարակվածների մուտքը Հայաստան կօրինականացվի.«Արմենիկումը» դեռ կաղում է
Այսօր Ազգային ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի 5-րդ նիստի շրջանակներում քննարկվեց նախագիծ «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին:  Սույն նախագծով կարգավորվում է այն հարցը, որ ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ով հիվանդներն ազատ բուժման նպատակով կարող են մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետություն:
«Այս կարգը սահմանվում է արտասահմանցիների Հայաստան մուտքի ժամանակ, որը որ այս տարիների ընթացքում ոչ մի անգամ չի կիրառվել: Այսինքն՝ կարող են գալ եւ բուժվել»,- ներկայացրեց առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը:
Փոխնախարարին հակադարձեց հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը. «Ստացվում է, որ հիվանդ մարդը, երբ ուզել գնացել է, երբ ուզել եկել է, երբ ուզել վնաս է տվել, երբ ուզել բուժվել է»:
Պատգամավորի հարցին ի պատասխան առողջապահության փոխնախարարը նշեց, որ ոչ մի երկրում նման վերահսկում չի եղել:
Այնուհետ, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը փոխնախարարից հետաքրքրվեց, թե քաղաքացիների շրջանում արդյո՞ք կա վստահություն «Արմենիկում»-ի նկատմամբ, մարդիկ այն որպես դեղամիջոց օգտագործում են:
««Արմենիկումը» հետաքրքրություն չի՞ առաջացնում  ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ով  հիվանդների շրջանում: Այսինքն՝ մարդ չի եկել, որ բուժման կուրս անցնի: Այդ կենտրոնը շահույթ ապահովու՞մ է, չի՞ ապահովում»,- ասաց Փաշինյանը:
«Ցավոք, Արեմիկումը միջազգային հանրության կողմից չի ճանաչվում, որպես ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ հիվանդության դեղամիջոց: Այն գրանցված է 7 երկրում, որպես իմունիտետ բարձրացնող դեղամիջոց: Հաստատությունը գործում է, որպես ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի բուժման հիվանդանոց»,- եզրափակեց փոխնախարարը: