ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է ձեռնպահ մնա անատամ հայտարարություններից. ՊՆ-ում մտահոգված են
ՀՀ պաշպանության փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու՞ Վրաստանում սեպտեմբերի 3-ին մեկնարկած ՆԱՏՕ-ի «Agile Spirit 2017» զորավարժություններին Հայաստանը չի մասնակցել, նշեց.
«Հայաստանը պաշտոնապես չի ասել, որ մասնակցելու է այդ զորավարժությանը, որ հետո էլ հանրությանն ասի, որ գիտեք ինչու չենք մասնակցում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխնախարարը:
Զաքարյանն անդրադառնալով Վրաստանի պաշտպանության նախարարության այն հայտարարությանը, որ Հայաստանը հաստատել, ապա չեղարկել է իր մասնակցությունն, ասաց.
«Ես չգիտեմ, թե Վրաստանի մեր գործընկերները որտեղից են վերցրել այդ տեղեկությունը: Մենք դա կճշտենք: Նշեմ, որ որեւէ քաղաքական դրդապատճառ չի եղել: ՆԱՏՕ-ն եղել եւ մնում է մեր դաշնակիցը, մենք ՀԱՊԿ-ի լիիրավ անդամ ենք»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը:
Վիգեն Սարգսյանի տեղակալը խոսելով ԵԱՀԿ դիտորդական խմբի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմի կրակոցների եւ Կասպրշիկի վերջին հայտարարության մասին՝ թե անհնար է հասկանալ, թե որ կողմից են առաջինը լինում կրակոցները,  ասաց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է հասցեավորված հայտարարություններով հանդես գա:
«Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանը մտահոգում է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանների վրա կրակում են: Դրա արձագանքն արդեն միջազգային հանրությանն է եւ շատ ցանկալի կլինի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ձեռնպահ մնա անատամ եւ անհասցե հայտարարություններից: Այդ ժամանակ արդեն կդադարեն կրակոցները: Պետք է շարունակենք ապացուցել մեր ճշմարտացիությունը»,- եզրափակեց փոխնախարարը: