Գարեգին Բ-ն ու Ալահշուքյուր Փաշազադեն կհանդիպեն. օրակարգում ԼՂ հիմնախնդիրն է
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն եւ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդ Ալահշուքյուր Փաշազադեն սեպտեմբերին հանդիպելու են: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ հանդիպումների քննարկման օրակարգը նախորդ նման հանդիպումներից չի տարբերվելու:
«Օրակարգը մեկն է՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունը եւ տարածաշրջանային խաղաղությունը: Բոլոր եռակողմ հանդիպումները, որ տեղի են ունենում, նույն օրակարգով են եղել»,- շարունակեց նա: Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանի խոսքով՝ հանդիպումը կազմակերպվում է Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլի միջնորդությամբ: Նախնական տեղեկություններով՝ երկրների հոգեւոր առաջնորդները կհանդիպեն սեպտեմբերի 8-ին՝ Մոսկվայում:
Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը նկատեց, որ նման ձեւաչափով հանդիպումների սկզբնավորումը եղել է դեռեւս Վազգեն Վեհափառ Հայրապետի օրոք, իսկ Գարեգին 2-րդ կաթողիկոսի օրոք սա 6-րդ հանդիպումն է: