Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված. գրանցվում է օրական 800-1000 դեպք
Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակը շարունակում է կայուն լարված մնալ: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքերով՝ հանրապետությունում օրական դեռ գրանցվում է կորոնավիուսով վարակվելու 800-1000 դեպք, մահերի թիվը օրական 10-ից ավելի է:
«Վիրուսի վերարտադրողության ցուցանիշը 1-ի շրջանակում է, իսկ դա նշանակում է, որ վարակի տարածվածության ընդհանուր միտումն առաջիկայում կպահպանվի: Թեպետ ասեմ, որ հարաբերական կայուն վիճակից մի փոքր նվազում է նկատվում»,- ասաց Գայանե Սահակյանը:
Ըստ նրա՝ հիվանդանոցները շարունակում են գերծանրաբեռնված աշխատել: Եթե կտրուկ շրջադարձ լինի, և նորից դեպքերի թիվը շատանա, ապա կավելացվի վերապրոֆիլավորված բուժհաստատությունների թիվ:
Ապրիլի 28-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 214.872 դեպք, որից 196.289-ը՝ առողջացած, 4071-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 13.503 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 974.776 թեստավորում:
Այսպիսով՝ երեկ կատարվել է 4807 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 808 նոր դեպք: Ունենք 588 առողջացած և 13 մահվան դեպք: