Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության հաղթանակն առավել հավանական է. Ստանիսլավ Պրիտչին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն առաջիկա ընտրություններում գլխավորելու է ընտրական ցուցակը՝ լինելով կառավարության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածու, ամենայն հավանականությամբ կհաղթի Հայաստանում հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում: Այս կարծիքը կիրակի օրը հայտնել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի, Կովկասի և Ուրալ-Վոլգայի շրջանի ուսումնասիրության կենտրոնի «Վալդայ» ակումբի փորձագետ, հետազոտող և վերլուծական խմբի ղեկավար Ստանիսլավ Պրիտչինը, գրում է TACC-ը:
Նա նշել է, որ, ըստ հարցումների, Փաշինյանի աջակցությունը երկրում մնում է բարձր, նա նաև պահպանում է որոշակի քաղաքական իշխանություն: «Նա միայն պաշտոնապես հեռանում է վարչապետի պաշտոնից, ուստի կշարունակի վերահսկել գործադիր և օրենսդիր մարմինները: Սկզբունքորեն, չնայած ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքներին, նրա համար գործում է նաև իր նախորդների հակավարկանիշը»,- շարունակել է Պրիտչինը: Ըստ նրա՝ Փաշինյանի մեկ այլ առավելությունն իր հակառակորդների նկատմամբ փողոցային գործողությունները արագ մոբիլիզացնելու և «հանրության հետ» երկխոսություն վարելու ունակությունն է:
Այնուամենայնիվ, ըստ վերլուծաբանի, ընտրությունների արդյունքների վրա կարող են ազդել անսպասելի իրադարձություններ, որոնք կարող են ծագել ինչպես Հայաստանի ներքին իրավիճակում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական ուղղությամբ: «Իրավիճակը բավականին լարված է: Բաքուն նույնպես բավականին կոշտ հայտարարություններ է անում, և այստեղ չի կարելի ասել, որ իրավիճակը կայուն է»,- եզրափակել է  նա:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հրաժարական է տալիս հանրապետությունում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար: Մինչ ընտրությունները նա կշարունակի պաշտոնավարել՝ որպես Կառավարության ղեկավար: Կառավարությունը նույնպես հրաժարական է տվել տեխնիկական ընթացակարգի շրջանակներում: Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ արտահերթ ընտրություններում ինքը կառաջադրվի՝ որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից՝ Կառավարության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածու:
Փաշինյանը մարտի 18-ին՝ Հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանի և խորհրդարանական երեք խմբակցությունների ղեկավարների հետ քաղաքական խորհրդակցություններից հետո, հայտարարել էր, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 20-ին: Հրաժարականից հետո Փաշինյանը տեխնիկապես կրկին առաջադրելու է իր թեկնածությունը, իսկ խորհրդարանական խմբակցությունները երկու անգամ չեն ընտրելու նոր վարչապետ: Դրանից հետո լուծարվելու է երկրի օրենսդիր մարմինը, իսկ Հանրապետության նախագահը նշանակելու է արտահերթ ընտրությունների նոր ժամկետ: