Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի 4-րդ օրը չի առաջարկել դադարեցնել պատերազմը, դա արձանագրվել է ձայնագրությամբ. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում անդրադարձավ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի արած հայտարարությանը:
«2020 թվականի նոյեմբերի 17-ին այն ժամանակ դեռ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարել է, որ պատերազմի 4-րդ օրը ԱԽ նիստի ժամանակ ներկայացրել է մեր կորուստները և ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ԶՈՒ գնահատականը՝ նշելով, որ 2-3 օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար: Այս ամբիոնից պատասխանատու ուզում եմ ասել՝ Գասպարյանի հայտարարության այդ կետը իրականության հետ որևէ աղերս չունի: Չի ասել Օնիկ Գասպարյանը նման բան, դա պաշտոնապես արձանագրված է, այդ թվում՝ ձայնագրությամբ: Ընդհակառակը, ասել է, խոսքը սեպտեմբերի 30-ի ԱԽ նիստի մասին է, հակառակորդը ոչ մի առաջխաղացում չի ունեցել, ԶՈՒ-ն կատարում է իր առջև դրված խնդիրը և մինչև վերջ կկատարի»:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ ԳՇ նախկին պետը սեպտեմբերի 30-ին չէր էլ կարող նման հայտարարություն անել. «2020 օգոստոսի 21-ի ԱԽ նիստի զեկույցում Գասպարյանը հավաստիացրել է, որ արցախյան ուղղությամբ մենք կարող ենք առկա ուժերով, նաև՝ միջոցներով, «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները»:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ այս ամենը, սակայն, չի նշանակում, թե ՀՀ ղեկավարությունը միջոցներ չի ձեռնարկել րոպե առաջ հրադադար հաստատելու ուղղությամբ՝ մանրամասն ներկայացնելով պատերազմի ընթացքում երեք անգամ միջնորդների ջանքերով հայտարարված հրադադարների պայմանավորվածությունների ձեռքբերման ընթացքը: Հրադադարի հայտարարություններից րոպեներ անց Ադրբեջանն ամեն անգամ խախտում էր պայմանավորվածությունը: