Վերանայելու պատճառ չեմ տեսնում. «Առաքելություն» կուսակցության ներկայացուցիչը՝ ՔՊ-ի հետ դաշինքի մասին
«Անձամբ ես չեմ տեսնում որևէ պատճառ համագործակցության դաշինքային ֆորմատը վերանայելու համար»: ՀԺ-ի հարցին՝ արդյոք հունիսի 20-ի ընտրություններին «Առաքելություն» կուսակցությունը ՔՊ-ի հետ դաշինքո՞վ է մասնակցելու, թե՞ ոչ, ասաց «Առաքելություն» կուսակցության անդամ, սոցապ փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանը:
Նա, սակայն նշեց, որ հստակ որոշում դեռևս չկա. «ՔՊ-ի մեր գործընկերների հետ բնականոն ու ամենօրյա կապի մեջ ենք, բայց ընտրությունների մասով քննարկումները դեռ չեն սկսվել: Եվ իրականությունից կտրված կլինի հիմա այլ սցենարներ քննարկելը, մանավանդ որ այլ ձևաչափով ներկայանալու, այդ թվում՝ ընտրություններին մասնակցելու, որևէ նախադրյալ այս պահին չեմ տեսնում»:
Հարցին՝ ինչպե՞ս է գնահատում այս երեք տարիների ՔՊ-«Առաքելություն» համագործակցությունը, Խաչատրյանը նշեց՝ արդյունավետ աշխատանքային:
Նշենք, որ օրեր առաջ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ, իր կարծիքով, ճիշտ կլինի, եթե իշխող ուժը ընտրությունների գնա «Քաղաքացիական պայմանագիր» անվանումով, ոչ թե դաշինքով: 2018 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին «Առաքելություն» կուսակցությունը դաշինքով էր հանդես եկել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ: Կուսակցությունից ընտրված պատգամավորներն են Կորյուն Մկրտչյանը, Եղիշե Սողոմոնյանը, Վահե Հովհաննիսյանը և Արտաշես Պետրոսյանը։ «Առաքելություն» կուսակցությունն ունի ներկայացուցիչներ նաև խորհրդարանում: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը և փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանը: Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը նույնպես «Առաքելության» անդամ է:
Նշենք, որ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին էլ կուսակցությունը մասնակցել է ԲՀԿ-ի և «Ալյանսի» հետ միասին «Ծառուկյան» դաշինքի կազմում: