«Ազգությամբ՝ Իտալացի». Ալրաղացի Լյովիկը բերվել է դատարան
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ, սկսվեց Ալրաղացի Լյովիկ մականունով հայտնի Լեւոն Սարգսյանի եւ Սուրեն Ղազարյանի գործով դատական նիստը:
Այս գործով կալանքի տակ է միայն Լեւոն Սարգսյանը, որը քիչ առաջ բերվեց դատարան:
Լեւոն Սարգսյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է 11 տարի առաջ ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը պատվիրելու, ղեկավարելու եւ կազմակերպելու համար: Նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել 2018 թվականի հոկտեմբերից։ 2019-ի նոյեմբերին նա Մոսկվայում ձերբակալվել, կալանավորվել, ապա տեղափոխվել է Հայաստան: Արմեն Ավետիսյանն այս գործով որպես տուժող հարցաքննվել է:
Սուրեն Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա տեղեկատվություն տրամադրելու, այդ կերպ նաև խոչընդոտները վերացնելու միջոցով օժանդակել է Արմեն Ավետիսյանին պատկանող առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակումը:
Դատարանը ճշտեց ամբաստանյալների ինքնությունը: Դատարանի հարցին՝ ազգությամբ հա՞յ եք, Լեւոն Սարգսյանն ասաց՝ ազգությամբ՝ իտալացի: Դատարանը պարզաբանեց, որ ամբաստանյալը դատավորի հարցին պատասխանի առանց հեգնանքի: Սարգսյանն ասաց, որ հայ է, ամուսնացած է, խնամքին ունի անչափահաս երեխա: