Պաշտոնյան չի կարող ավելի պաշտպանված լինել քան շարքային քաղաքացին․ Գայանե Աբրահամյան
«Սուտ մատնությունն ու դրան համարժեք զրպարտությունը բազմաթիվ եվրոպական երկրներում քրեականացված է։ Ես մտավախություն ունեմ, որ դատախազության հիմնական պատճառաբանությունը կարող է էստեղ լինել․ ասեն՝ տեսեք, եվրոպական երկրներում՝ Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, գործում է այդ օրենքը»,- այս մասին այսօր «Հոդված 3» ակումբի քննարկմանը խոսեց հանրային գործիչ, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Հանրային պաշտոնյաների նկատմամբ զրպարտության եւ վիրավորանքի պատասխանատվության քրեականացման՝ ՀՀ դատախազության օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Աբրահամյանը նաեւ նկատեց՝ եվրոպական երկրների դատաիրավական համակարգի հետ համեմատականներ տանելու որեւէ եզր չունենք, ապա օրինակ բերելով վերը նշված նույն Ֆրանսիան՝ նշեց՝ այնտեղ քրեական պատասխանատվությունը բավական լուրջ զրպարտության մասին է, եւ զրպարտության ապացուցման բեռը դրված է հենց հայցվորի վրա։ Պաշտոնյան նաեւ պետք է ապացուցի, որ այդ զրպարտությունը ոչ միայն իր անձին է վնասել, այլեւ հանրային վնաս է։ Այսինքն՝ բավական լուրջ ապացուցման բեռ է դրված նաեւ հայցվորի վրա։
«Ես հույս ունեմ, որ դատախազությունը պարզապես արջի ծառայություն է մատուցել, որովհետեւ այս հարցը տարբեր ընթացքներում քննարկվել է ԱԺ իմ գործընկերների կողմից, եւ շատ շատերն ուղղակի դեմ են եղել»- ասաց Աբրահամյանը։
ԱԺ նախկին պատգամավորի խոսքով՝ անընդունելի նաեւ այն տարբերակումը եւս, որ շարքային քաղաքացիների դեպքում վիրավորելը քրեական չէ, բայց պաշտոնյաներին վիրավորելը քրեական է։ Վերջինիս համոզմամբ՝ պաշտոնյան չի կարող ավելի պաշտպանված լինել, քան շարքային քաղաքացին։
«Հանրային պաշտոնյա դառնալիս առաջին հարցը, որ պաշտոնյան պիտի տա (սա նաեւ իմ օրինակով եմ ասում), սա է՝ արդյոք ես պատրաստ եմ վիրավորանքի ու նաեւ զրպարտության որոշակի չափաբաժին ընդունել եւ հանդուրժել։ Ես սա ասում եմ՝ որպես նախկին պաշտոնյա, որը վիրավորանքի, անգամ մահվան սպառնալիքի հսկայական չափաբաժին է տարել։ Բնականաբար, մահվան սպառնալիքի մասով որոշակի ընթացակարգ է տեղի ունեցել, իսկ վիրավորանքի չափաբաժինը սարսափելի էր, բայց սա հանրային պաշտոնյա դառնալու «Побочный эффект»-ն է, սրան պետք է պատրաստ լինի հանրային պաշտոնյան, այլ ոչ թե գա ու ասի՝ ես ավելի պաշտպանված եմ, ինձ հանկարծ չփորձեք վիրավորել»,- ասաց նա։
Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ փոխանակ իրապես խնդրի պատճառների հետ գործ ունենանք, մենք անընդհատ, հընթացս փորձում ենք չեզոքացնել հետեւանքները, ինչը անհնար է։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ դատախազությունն առաջարկում է քրեականացնել հանրային պաշտոնյաների նկատմամբ զրպարտության եւ վիրավորանքի պատասխանատվությունը, որը 2010 թվականից ապաքրեականացվել էր, եւ խնդիրը կարգավորվում է բացառապես քաղաքացիական իրավունքի շրջանակում:
Արդարադատության նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել դատախազության հեղինակած նախագիծը, ըստ որի՝ մամուլով կամ հրապարակային այլ եղանակով հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձին վիրավորելը կամ զրպարտելը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, կպատժվի տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից (500*1000) երեքհազարապատիկի (3000*1000) չափով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով: