Որոշում է կայացվել քաղաքական նշանակում կատարել․ Սիմոնյանը՝ Մակունցի ԱՄՆ-ում հնարավոր նշանակման մասին
27/01/2021 schedule16:46
Նշանակումները լինում են քաղաքական և դիվանագիտական։ Այս դեպքում որոշում է կայացվել քաղաքական նշանակում կատարել։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու վերաբերյալ լուրերին։
Դիտարկմանը, որ Մակունցը դիվանագիտական աշխատանքի փորձ չունի, Սիմոնյանն ասաց. «Այս փուլում իշխանությունը ճիշտ է գտնում, որ կարող է քննարկել Լիլիթ Մակունցի թեկնածությունը: Ես վստահ եմ, որ ում թեկնածությունն էլ առաջադրեինք, միևնույն է, ինչ-որ բան ասվելու էր»:
Սիմոնյանի խոսքով՝ իրենց քաղաքական ուժի շրջանում Մակունցի թեկնածության հետ կապված փոքրիկ քննարկում է եղել։ «Մարդկանց մեծ մասը, որոնք այսօր շատ բուռն քննարկում են Մակունցի թեկնածությունը, նույնիսկ չեն կարող ասել այսօրվա դեսպանի անուն-ազգանունը»։
Սիմոնյանն ասաց, որ Մակունցն իրեն ավելի շատ դուր է գալիս որպես խմբակցության ղեկավար: «Ես տիկին Մակունցի հետ աշխատել եմ նաև նախարար եղած ժամանակ, բայց ինձ ավելի շատ դուր է եկել աշխատանքը խորհրդարանում: Խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում ես տեսել եմ իր աշխատանքը»,- ասաց նա:
Սիմոնյանը ընդգծեց ԱՄՆ գործընկերների հետ Մակունցի կապերի մասին։ «Ես տեսել եմ, որ հնարավորություն կա՝ ունենալու մի մարդ, որը կարողանում է «նույն դիվանագիտական, քաղաքական լեզվով» խոսել մեր գործընկերների հետ»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Հիշեցնենք, որ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, հունվարի 24-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ ունեցած զրույցում անդրադառնալով ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան նշանակվելու վերաբերյալ լուրերին, նշել էր, որ նման հարց օրակարգում կա։