Գագիկ Ջհանգիրյանը բոլոր հարցերին տվել է սպառիչ, անկեղծ պատասխաններ. Անի Սամսոնյան
ԲԴԽ անդամի թեկնածու Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ հանդիպումից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հանդիպումը անցել է կառուցողական մթնոլորտում։ Տեղեկացրեց նաև, որ հանդիպել են Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադեւոսյանի հետ։ «Թե՛ վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու տիկին Թադևոսյանի, թե՛ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ հանդիպումները անցան շատ նորմալ, կառուցողական հարցուպատասխանի մթնոլորտում։ Խմբակցության անդամները ինչ հարցեր որ ունեին, փորձեցին պարզաբանել՝ թե՛ դատական համակարգի վերաբերյալ և թե՛ անձնապես թեկնածուների մոտեցումների վերաբերյալ»։
Անի Սամսոնյանը նշեց, որ Գագիկ Ջհանգիրյանը բոլոր հարցերին տվել է սպառիչ, անկեղծ պատասխաններ։ Նաև տեղեկացրեց, որ խմբակցության բոլոր անդամները ներկա չեն եղել այսօրվա հանդիպմանը, ուստի թեկնածուների ընտրության հետ կապված հարցը լրացուցիչ քննարկման կարիք ունի։
Նա տեղեկացրեց նաև, որ «Լուսավոր Հայաստան»-ի կողմից սեփական թեկնածու առաջադրելու որոշում չկա։ Չբացառեց, որ հնարավոր է՝ նման որոշում կայացվի։
Պատգամավորը նաև նշեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկել են Գագիկ Ջհանգիրյանի տարիքի վերաբերյալ հարցը։ «Պարոն Ջհանգիրյանը ներկայացրեց մի քանի հոդված, որ որևէ խնդիր չի լինի առաջադրվելու, և նաև քննարկել ենք մեր ֆրակցիայի իրավաբան պատգամավորներով, պարոն Սիմոնյանի հետ և հասկացել, որ դա ընդամենը մեկնաբանության հարց է»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ առումով օրենքի կոշտ խախտում չկա։
Անդրադառնալով նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ կապված որոշ հակասական կարծիքներին՝ Սամսոնյանը նշեց։ «Քանի որ բարձրագույն դատական խորհրդի անդամը, որ ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից իրավաբան-գիտնական է, մենք առաջին հերթին նրա՝ որպես գիտնական և որպես իրավաբանական մասնագիտական որակները դիտարկելու ենք»։
Սամսոնյանը տեղեկացրեց նաև, որ առաջիկա քառօրյային նաև քննարկվելու է Վճռաբեկ դատարանի նախագահի ընտրության հարցը։
Հիշեցնենք, որ երեկ էլ նախկին զինդատախազը հանդիպել էր «Իմ քայլը» խմբակցության հետ, որից խմբակցությունը որոշում էր կայացրել նրան Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրել։