Փաշինյանը, Ալիեւն ու Պուտինը Ղարաբաղի զարգացման հարցով Կրեմլում հայտարարություն են ստորագրել
Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո առաջին անգամ Կրեմլում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է, որ ստորագրվել է Արցախի զարգացմանն ուղղված հայտարարություն:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումն անվանելով բացառիկ կարեւոր եւ օգտակար՝ Պուտինը շեշտել է.
«Մենք կարողացել ենք պայմանավորվել եւ համատեղ հայտարարություն ստորագրել տարածաշրջանում իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ», - ասել է ՌԴ նախագահը՝ հավելելով, թե նկատի ունի տնտեսական կապերի եւ ենթակառուցվածքային նախագծերի զարգացման կոնկրետ քայլերը։
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ այդ նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կգլխավորեն երեք կառավարությունների ՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետները: Պուտինը ընդգծել է, որ մոտ ժամանակներս կառավարությունների փոխնախագահները կստեղծեն աշխատանքային ենթախմբեր, կներկայացնեն տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի եւ տնտեսության զարգացման կոնկրետ ծրագրեր:
«Վստահ եմ, որ այդ համաձայնագրերի իրագործումը օգտակար կլինի ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ հայ ժողովրդներին, առանց որեւէ կասկածի օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանին, ինչը նշանակում է նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության շահերին», - ընդգծել է ՌԴ նախագահը:
Նա նաեւ հավելել է, որ բոլոր երեք կողմերն էլ ընդհանուր կարծիքի են եկել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի պայմանները, ընդհանուր առմամբ, պահպանվում են, ոչ մի լուրջ միջադեպ չի գրանցվում, ռուսական խաղաղապահ խմբավորումը լիովին կատարում է իր պարտավորությունները: Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել արդեն ավելի քան 48 հազար տեղահանված եւ փախստական, ինչպես նաեւ ինտենսիվ աշխատանք է տարվում ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի եւ տարբեր շինությունների վերականգնման ուղղությամբ:
«Հանգեցինք այն եզրակացության, որ Ղարաբաղի հարցով համաձայնության պայմանավորվածությունները պահպանվում են, լուրջ միջադեպեր չկան: Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կատարում է իր պարտավորությունները»: