Քարվաճառն այսօրվանից անցնում է ադրբեջանական վերահսկողությանը. Արցախի ցուցանակն ապամոնտաժվել է
Հայաստանը Արցախին կապող Սոթք-Քարվաճառ մայրուղին այսօրվանից արդեն չի գործի. Քարվաճառն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ամբողջ Քարվաճառի շրջանում արդեն ադրբեջանական զորքն է, որն այնտեղ է մտել երեկ, երբ ավտոբուսներով տեղափոխվեցին հայ զինծառայողները:
Երեկ փակվել է Գեղարքունիքի մարզով դեպի Արցախ տանող ճանապարհը, տեղադրվել են դարպասներ, ապամոնտաժվել է «Բարի գալուստ Արցախ» ցուցանակը:
Արցախում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանին Քարվաճառի շրջանը պետք է հանձնվեր նոյեմբերի 15-ին, սակայն ժամկետը երկարաձգվել էր եւս 10 օրով՝ մինչեւ նոյեմբերի 25-ը:
Մինչեւ վերջին օրը բնակիչները տարածքում գտնվող իրենց տներից տեղափոխում էին իրերը, նրանց մի մասը հեռանում՝ հրդեհելով բնակարանները:
Քարվաճառի և Դադիվանքի շրջակայքում են տեղակայված ռուս խաղաղապահները, համաձայն ռուսական կողմի փոխանցած տեղեկատվության՝ Դադիվանքը գտնվելու է ռուս խաղաղապահների անմիջական վերահսկողության տակ:
Քարվաճառում զինադադարի օրերին մեծածավալ անտառահատումներ էին տեղի ունենում, փայտը տեղափոխվում էր օրական մի քանի անգամ բեռնատարներով ու անգամ թեթեւ մարդատար մեքենաներով, ապամոնտաժվում էին պետական ու մասնավոր նշանակության կառույցներ:
Մի շարք լրատվամիջոցների եւ համացանցում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն՝ Քարվաճառից դուրս եկած զորքի մոտոհրաձիգային վաշտի տղաները հեռանալուց առաջ պայթեցրել են իրենց զորամասը:
Ստեփանակերտ-Դրմբոն-Դադիվանք-Սոթք-Վարդենիս մայրուղին, որն այսուհետ հայերի համար փակ է լինելու, պաշտոնապես բացվել էր ընդամենը 2 տարի առաջ՝ 2018-ի սեպտեմբերին։ Այն հիմնովին վերանորոգվել էր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով համայն հայության հանգանակությունների շնորհիվ:
Այժմ Հայաստանն ու Արցախը կապվելու են միայն Լաչինի միջանցքով՝ Ստեփանակերտ-Բերձոր-Գորիս ճանապարհով, որը սկսել է գործել նոյեմբերի 17-ից եւ դարձյալ գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո: