Էս դադարը պետք է օգտագործենք, որ հնարավոր զարգացումներին պատրաստ լինենք. Անդրանիկ Քոչարյան
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ չեկավ ԱԺ խորհրդի՝ նախօրեին հրավիրված նիստին՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանեց. «Այդպես որոշեցի»: Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծեց՝ ամեն օր էլ Ազգային ժողով գալիս է, համաձայն է, որ պետք է քննարկումներ լինեն, բայց օրակարգը պետք է բխի երկրի արտաքին եւ ներքին անվտանգությունից:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր խմբակցությունները ԱԺ արտահերթ նիստ էին նախաձեռնել ՀՀ վարչապետի հրաժարականի եւ նրա ստորագրած հրադադարի հայտարարության իրավաչափությունը քննարկելու հարցով: «Իմ քայլը», սակայն, չմասնակցեց այդ հարցով հրավիրված խորհրդի նիստին, եւ նիստը չկայացավ:
Քոչարյանը վստահ է՝ առաջիկայում սպասվող հերթական նիստին կմասնակցեն բոլոր խմբակցությունները. «Մենք պետք է շարժվենք մեր երկրի այսօրվա էքստրեմալ օրակարգի շրջանակներում, ռազմական դրության շրջանակներում, որովհետեւ, ինչպես տեսաք, նաեւ ունենք ներքին պրոբլեմներ, անվտանգային հարցեր, արտաքինն էլ միասին: Եվ էդ բոլորը փոխկապակցված են իրար: Մենք պետք է դուրս գանք էս վիճակից, որպեսզի կարողանանք  մինիմալ կորուստներով (չնայած կորուստները էսպես թե էնպես տարաբնույթ են եւ շատ), որպեսզի մեր թե՛ Պաշտպանության բանակը, թե՛ զինված ուժերը հոգեբանական անկումային վիճակից արագ դուրս գան»,- ասաց Քոչարյանը՝ վստահեցնելով, որ հառակորդը հաստատ փորձելու է գտնել էլի տարբերակներ իր առավելությունը զարգացնելու համար:
Քոչարյանի համոզմամբ՝ մենք ունենք դադարի պահ, էս դադարը շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք մեր անվտանգային ամբողջ համակարգը բերենք այնպիսի վիճակի, որ հնարավոր զարգացումներին պատրաստ լինենք:
Մասնավորապես, պատգամավորի կարծիքով, պետք է կարողությունները ուղղել թերությունները վերացնելուն, կարողությունները մեծացնելուն, առաջիկայում քննարկվելիք բյուջեն պետք է այլ տրամաբանություն ներառի՝ կապված թե՛ բանակի սպառազինության, թե՛ բանակի կառուցվածքի վերանայման հետ:
«Մենք պետք է դասեր քաղենք, էն էլ՝ ինչպիսի: Անընդհատ էսպիսի իրավիճակներից ենք դասեր քաղում, բայց դասեր պետք է քաղել միշտ, որովհետեւ բանակի զարգացումը մշտական պրոցես է: Այդ պրոցեսի մեջ մենք ունեցել ենք խզումներ, այդ խզումները ուժային կառույցները պետք է չունենան»,- հավելեց նա: