Չենք դադարելու աշխատել Արցախում զինադադարի հասնելու ուղղությամբ․ Զոհրաբ Մնացականյան
3 անգամ 3 համանախագահ երկրներ իրենց անմիջական ներդրումն են ունեցել զինադադարի հասնելու առումով, 3 անգամ 3 համանախագահ երկրները լրջագույն ներուժ են ներդրել դրա մեջ, 3 անգամ Հայաստանը լրջագույնս ներգրավվել է և ապահովել դրա համաձայնությունը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադառնալով Արցախում ընթացող պատերազմում հրադադարի շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածություններին՝ ասաց արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։ Նա ԱԺ էր եկել «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը։
Մնացականյանի խոսքով՝ 3 անգամ Ադրբեջանը խախտել է այդ համաձայնությունը՝ հավանաբար ուղղորդվելով իր այլ դերակատարի՝ Թուրքիայի կողմից։ «3 անգամ ունենք իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը անկարող է պատասխանատու լինել և լինել հետևողական իր համաձայանությունը իրականացնելու համար։ Դրանից չի բխում, որ մենք դադարելու ենք աշխատել զինադադար ամրագրելու ուղղությամբ և ոչ միայնակ, համանախագահների հետ միասին։ Հիմքում դրված է այն 4 կետը, որոնք արտահայտված են հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության մեջ։ Դրանք վերահաստատվել են նաև մյուս հանդիպումների ժամանակ, և այդ ուղղությամբ մենք շարունակելու ենք հետևողականորեն աշխատել»։
Արտաքին գործերի նախարարը ևս մեկ անգամ շեշտեց վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը։ «Այդ առումով նույնպես այսօր աշխատանքները կատարվում են, և մեզ անհրաժեշտ է դրան հասնել։ Այդ առումով համանախագահների ներգրավվածությունը, վճռականությունը, աշխատանքը մնում են շատ կարևոր և իրողություն»։