Թուրքական «Բայրաքթարները» Հայաստանի սահմանի մոտ ամեն օր հետախուզական թռիչքների են դուրս գալիս (տեսանյութ)
Թուրքական «Բայրաքթարները» Հայաստանի սահմանի մոտ ամեն օր հետախուզական թռիչքների են դուրս գալիս: Թռչող սարքերի այսպիսի ակտիվություն հայաերոնավիգացիայում նկատել են սեպտեմբերի 27-ից:
Այս մասին տեսանյութ է հրապարակել ՀՀ Կառավարությունը ֆեյսբուքյան էջում:
Ներկայացվում է սեպտեմբերի 30-ի՝ ժամը 3-ի տեսագրությունը եւ նշվում, որ ԱԱԾ ռադիոհետախուզական վարչությունը Թուրքիայի օդային տարածքից Ադրբեջան ուղարկվող հրահանգներ էլի ֆիքսել էին:
Մասնագետները տվյալների համադրմամբ ապացուցեցին, որ Էրզրումի երկնքում պտտվող՝ ամենայն հավանակությամբ կապի եւ հրամանատարական թռչող օբյեկտն է ղեկավարում ադրբեջանական գործողությունները:
«Այս ինքնաթիռները չեն մտնում Ղարաբաղի օդային տարածք, աշխատում են 30-40 կմ օդային տարածքից հեռու»,- ասել է հայաէրոնավիգացիայի տեխնիկական տնօրեն Գեւորգ Սիմոնյանը եւ այլ մանրամասներ եւս ներկայացրել: