13-ամյա Ադելիա Պետրոսյանի հաղթանակը «Արցախի» հնչյունների ներքո (տեսանյութ)
Ռուսաստանը ներկայացնող հայ գեղասահորդուհի Ադելիա Պետրոսյանը գերազանց է հանդես եկել գեղասահքի պատանիների Ռուսաստանի գավաթի խաղարկության երրորդ փուլում, որը տեղի է ունեցել Սոչիում հոկտեմբերի 26-ին եւ 27-ին:
13-ամյա Պետրոսյանը աղջիկների կարճ ծրագրի կատարումից հետո վստահորեն առաջատար էր, ազատ ծրագրի կատարումից հետո նա պահպանեց առաջատարի իր դիրքերը և նվաճեց Ռուսաստանի գավաթի երրորդ փուլի հաղթողի տիտղոսը: Ադելիան իր երկու կատարումների համար ստացավ 207.18 միավոր և գերազանցեց մրցումների ֆավորիտ Լիզա Բերեստովային: Ազատ ծրագիրը Պետրոսյանը կատարեց Արա Գևորգյանի «Արցախ» ստեղծագործության ներքո:
Ադելիա Պետրոսյանը հանդես է գալիս հայտնի ռուսաստանցի մարզիչ Էթերի Տուտբերիձեի գլխավորությամբ: Մասնագետները Պետրոսյանին համեմատում են հայկական արմատներ ունեցող մեկ այլ ռուսաստանցի մարզուհու՝ օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոնուհի Եվգենիա Մեդվեդևայի հետ և մեծ ապագա են խոստանում: Մարզուհին նշել է, որ իրեն շատ է ոգևորում այդ համեմատությունը: Նա նաև հայտնել է, որ արդեն «քառակի տուլուպ» պտույտ է սովորում, որպեսզի կարողանա մրցունակ լինել նաև մեծահասակների ասպարեզում:
Մասնագետները նաև նշում են պատանի գեղասահորդուհու արտիստիկ կեցվածքը սառույցի վրա և նրա անհավանական էներգետիկան: Ադելիան հիմնականում գերազանցում է իր մրցակիցներին ոչ թե տեխնիկայի գնահատականներով, այլ, այսպես կոչված, բաղադրիչների գնահատականով, որը ներառում է արտիստիզմը և մարզուհու սահքը: