Գագիկ Ծառուկյանը ազատ կարձակվի 100 միլիոն դրամ գրավի դիմաց
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը ազատ կարձակվի 100 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, հրապարակեց որոշումը՝ այսպիսով բավարարելով պաշտպանների գրավի միջնորդությունը։
Լրագրողների հետ զրույցում պաշտպան Սամվել Դիլբանդյանը որոշումը արդարացի որակեց․ «Նորից առաջին ատյանի դատարան դիմելու հիմքը ՀՀ քրեական դատավարությամբ սահմանված նոր հանգամանքն էր, իսկ նոր հանգամանքը մեր երկրի ռազմական դրությունն էր, եւ դատարանը, գնահատելով եղած բոլոր իրավական եւ փաստական հանգամանքները, կայացրեց արդարացի որոշում»,- ասաց նա։
Նշենք, որ Ծառուկյանի ազատ արձակման լուրին բակում հավաքված աջակիցները ծափողջույններով արձագանքեցին։ Նա ազատության մեջ կհայտնվի միայն գրավի չափը դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցելուց հետո։
Գագիկ Ծառուկյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ընտրողին անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողի կամ այլ անձի համար կաշառք տալու համար: Նա մեղադրանքը չի ընդունում:
Նրան կալանավորելու որոշումը կայացվել էր սեպտեմբերի 25-ին նույն դատավորի՝ Մնացական Մարտիրոսյանի կողմից: Որոշման հրապարակումից հետո պաշտպանները այն որակել էին անօրինական, ավելի ուշ՝ բողոք ներկայացրել դրա դեմ, սակայն Վերաքննիչ դատարանը՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, մերժել էր բողոքը։ Դրանից հետո պաշտպանները գրավի դիմաց ազատ արձակելու նոր միջնորդություն էին ներկայացրել դատարան։