Վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունն ականապայթյունային են. Արսեն Թորոսյան
Այս պատերազմի ժամանակ վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունը ականապայթյունային են, ոչ հրազենային՝ մարմնի մեջ բազմաթիվ բեկորներով, քանի որ օդային, հրետանային, թռչող սարքերի պատերազմ է:
Ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ հավելելով, որ հենց այդ բեկորներն են, կամ պայթյունի ուղիղ ուժը, որ առաջացնում են վիրավորում կամ, դժբախտաբար, նաեւ մահ:
Նախարարն ընդգծեց, որ Արցախի Հանրապետության թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական բժշկական հաստատություններն ապահովված են բոլոր անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով, պարագաներով, դեղորայքով, արյան պաշարներով: