Տնտեսական բարդությունների ֆոնին տնտեսական լավ լուրեր. վարչապետը՝ գյուղատնտեսական առաջընթացի մասին
Շարունակելով տնտեսական բարդությունների ֆոնին տնտեսական լավ լուրերի թեման՝ արձանագրենք, որ 2020 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանից կենդանի ոչխարի եւ այծի արտահանումը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 256 տոկոսով. արտահանվել է շուրջ 41 հազար գլուխ մանր եղջերավոր կենդանի, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 3.4 միլիոն դոլարի:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս աճը ուղիղ արդյունք է Կառավարության ձեռնարկած մի շարք քայլերի, եւ մանր եղջերավոր անասունների արտահանումը օգուտներ է բերում բազմաթիվ տնտեսվարողների, որոնք անսացել են «ոչխար պահելու» իմ հորդորներին:
«Շարունակում եմ պնդել, որ սա մեր գյուղատնտեսության հեռանկարային ճյուղերից մեկն է, որը նաեւ աղքատության հաղթահարման շատ արդյունավետ գործիք կարող է դառնալ, եթե, իհարկե, մեր բազմաթիվ գյուղերում բազմաթիվ գյուղացիներ ուժերը միավորելու, գյուղացիական կոոպերատիվներ ստեղծելու եւ Կառավարության ընձեռած հնարավորություններից օգտվելու կամք ցուցաբերեն: