Անձանց տեղորոշումն ու վարակակիրների հայտնաբերումը այլեւս չեն կիրառվելու․ այդ տվյալները ոչնչացվելու են․ Ռաֆիկ Գրիգորյան
ՀՀ-ում մինչեւ սույն թվականի սեպտեմբերի 11-ը երկարաձգված արտակարգ դրությունն այլեւս չի երկարաձգվի, իսկ դրա ավարտից հետո կսկսեն գործել նախագծով առաջարկվող կարգավորումները։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը։
Նա ներկայացրեց, որ առաջարկվող օրենսդրական փաթեթն ուղղված է ապահովելու անհրաժեշտ օրենսդրական գործիքակազմ, որը հնարավորություն կընձեռի կիրառել որոշակի միջոցառումներ եւ դրանցով պայմանավորված՝ սահմանափակումներ վարակիչ հիվանդությունների՝ ՀՀ-ի տարածք ներբերման, դրանց ծագման ու տարածման վտանգի, համաճարակի առաջացման եւ դրանց հետեւանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու պայմաններում։
Այսպես. վերը նշված պայմաններից որեւէ մեկի առաջացման պարագայում կարող է առաջանալ կարանտին։ Կարանտին հնարավոր է սահմանել առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի առաջարկությամբ, մարզպետը, Երեւանի համայնքի ղեկավարը, ինչպես նաեւ Կառավարությունը։ Գրիգորյանը մեջբերեց, որ Կառավարության՝ կարանտին սահմանելու դեպքում կարող են կիրառվել նաեւ լրացուցիչ հատուկ միջոցառումներ, ընդ որում, կարանտին կարող է սահմանվել այն դեպքում, երբ համաճարակը արտակարգ իրավիճակի հիմք է։
Առաջարկվող օրենսդրական փաթեթը հիմնականում պահպանել է այժմ կիրառվող սահմանափակումների որոշ հատվածը։ Այնպիսի սահմանափակումներ, ինչպիսին եղել են էլեկտրոնային հսկողության համակարգի միջոցով անձանց տեղորոշումն ու վարակակիրների հայտնաբերումը, չի կիրառվելու։ Այդ տվյալները ոչնչացվելու են։ Փոխնախարարը նաեւ հայտնեց, որ իրավաբանական անձանց գործունեության մասով տնտեսական գործունեության դադարեցման հնարավորություն նախատեսված չէ, բայց եթե տվյալ վայրը հանդիսանա վարակի աղբյուր, հնարավոր է, որ սահմանվի կարանտին։