Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանի գործով այսօրվա դատական նիստը չի կայանա
ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանի խափանման միջոցի հարցով այսօր նշանակված նիստը չի կայանա:
Գործը նախագահող դատավոր Արթուր Մկրտչյանի աշխատակազմից «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին, որ այսօրվա նիստը հետաձգվել է Կարեն Խաչատրյանի առողջական խնդիրների պատճառով:
Հաջորդ դատական նիստի օր դեռեւս չի նշանակվել:
Կարեն Խաչատրյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 314-րդ հոդվածի 1-ին կետ): 5-ամսյա կալանքից հետո՝ 2020 թվականի հունվարի 1-ին, նա 20 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել, որից մեկ ամիս անց՝ փետրվարի 17-ին, դարձյալ կալանավորվել էր. այժմ պահվում է «Երեւան-կենտրոն» ՔԿՀ-ում: Խաչատրյանը առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Գրեթե մեկ տարվա նախաքննությունից հետո՝ նախորդ ամիս, ԱԱԾ-ն Գագիկ եւ Կարեն Խաչատրյանների վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկեց դատարան: Այժմ դատարանը նախքան բուն գործի քննությանն անցնելը պետք է քննի նրանց կալանավորվածության հիմնավորվածության հարցը: Գագիկ Խաչատրյանի կալանավորման հարցը դատարանն արդեն քննել է՝ որոշելով, որ այն հիմնավոր է: