Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի. ԱՄՆ-ի կոնգրեսական Ջիմ Կոստա
Ադրբեջանական ուժերը հարվածել են հայկական գյուղերին, դպրոցներին, գործարաններին. Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի:
Այս մասին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ամբիոնից հայտարարել է կոնգրեսական Ջիմ Կոստան՝ նշելով.
«Հուլիսի 12-ից սկսած՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-երը մոտեցել են հայկական սահմանին, կրակել քաղաքացիական անձանց վրա Տավուշի մարզում, դրանից հետո հակամարտությունը սրվել է: Ադրբեջանական ուժերը հարվածել են հայկական դպրոցներին, գործարաններին, այն գործարանին, որն արտադրում է այս օրերին չափազանց կարեւոր ու կենսական նշանակություն ունեցող պաշտպանիչ միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են համավարակի ընթացքում: Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի: Հիմա, առավել, քան երբեւէ, կարեւոր է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Արցախի հետ աշխատանքը»:
Կոնգրեսականը եզրափակել է, որ պետք է ավելացնել Հայաստանին տրվող աջակցության չափը, իսկ Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի կողմից տրվող աջակցությունը պետք է վերանայել՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի գործողությունները: