Արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվեց մինչեւ օգոստոսի 12-ը
ՀՀ Կառավարության որոշմամբ՝ մարտի 16-ին հայտարարված եւ մինչեւ հուլիսի 13-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվեց 30 օրով՝ մինչեւ 2020 թվականի օգոստոսի 12-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ: Սա արդեն 4-րդ երկարաձգումն է։
Թեմայի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ, ըստ էության, ՀՀ-ի Սահմանադրությամբ սահմանված է բնակչության առողջությանը սպառնացող վտանգների պարագայում արտակարգ միջոցների ձեռնարկումը. «Բայց փաստորեն մեր օրենսդրությամբ, բացի արտակարգ դրության ռեժիմից, այլ արդյունավետ գործիքակազմ մենք չունենք։ Եվ հետեւաբար եթե մենք արտակարգ դրությունը չերկարացնենք, ըստ էության, մեր հակահամաճարակային միջոցառման ամբողջ համակարգը դե յուրե իր ուժը կկորցնի։ Այս է պատճառը, որ մենք պարզապես ստիպված ենք երկարացնել»։
Նա ընդգծեց՝ մյուս կողմից հասկանում են նաեւ, որ արտակարգ դրությունը անվերջ երկարացնել հնարավոր չէ եւ պետք էլ չէ։
«Այս ընթացքում մենք նախորդ ամսվանից որոշում ունենք օրենսդրական փաթեթ մշակել, որը մեզ հնարավորություն կտա այդ գործիքակազմը կիրառել ոչ թե արտակարգ դրության, այլ արտակարգ իրավիճակի ռեժիմում, որը սահմանափակումներով եւ իր ծանրությամբ կլինի շատ ավելի թեթեւ, այսինքն՝ այն թիրախավորված եւ հենց հակամահաճարակային միջոցառման տրամաբանությամբ կշարունակվի։ Ինչու այդ օրենսդրության մշակումը մենք չենք սկսել մարտին օրինակ, որովհետեւ մարտին կանխատեսումներ արել էին, եւ մտածում էինք, որ այս համաճարակը երեւի մի քանի ամիս կտեւի, ու մինչեւ այդ օրենսդրությունը պատրաստվի երեւի համաճարակն էլ կվերանա, բայց կյանքն այլ բան ցույց տվեց, եւ մենք առաջիկայում պիտի աշխատենք, որպեսզի այդ նոր գործիքակազմը կիրառենք, որ ստիպված չլինենք անընդհատ պանդեմիային զուգահեռ արտակարգ դրությունը երկարաձգել»,- ասաց վարչապետը։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն էլ ասաց, որ սահմանադրական կարգին սպառնացող վտանգը ինչպես առկա էր, շարունակում է առկա լինել, եւ այդ օրենսդրությունը առողջապահության նախարարության կողմից մշակման փուլում է. «Մենք այդ օրենսդրությունը կիրառելիս կրկին պետք է գնահատենք՝ արդյոք այս դեպքում այդ գործիքակազմով հնարավոր լինելու է վիճակը վերահսկել, թե ավելի մեծ ազդեցության կարիք կա, այսինքն՝ արտակարգ դրությունը։ Այնուամենայնիվ, տեղեկացնեմ, որ բոլոր այն իրավունքները, որոնք որ սահմանափակվում են արտակարգ դրությամբ, հնարավոր է սահմանափակել նաեւ ճյուղային օրենսդրական հստակ կարգավորումներով։ Իհարկե, ծավալների մասով կունենանք մեղմացում եւ հենց դա պետք է գնահատենք՝ արդյոք այդ մի փոքր ավելի մեղմ միջոցներով հնարավոր լինելու է հասնել արդյունքի, թե ոչ»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ որոշման ընդունումից հետո Ազգային ժողովի հատուկ նիստ է հրավիրվելու, հարցը կզեկուցի փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։