Հայաստանում ՌԴ ավելի քան 1330 քաղաքացի մասնակցել է Սահմանադրության փոփոխությունների քվեարկությանը
Հայաստանում Ռուսաստանի ավելի քան 1330 քաղաքացի Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանությունում ամրագրված ընտրատեղամասում մասնակցել է ՌԴ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու քվեարկությանը։
«Հուլիսի 1-ին Հայաստանի տարածքում բնակվող եւ ժամանակավորապես այնտեղ գտնվող Ռուսաստանի քաղաքացիները մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու հարցով քվեարկությանը:
Հաշվի առնելով երկրում համաճարակաբանական իրավիճակը՝ նախօրեին տեղի են ունեցել փակ վաղաժամ քվեարկության մի քանի փուլեր:
Հուլիսի 1-ին՝ տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 8-ին, բացվել են 6 տեղամասերը, մեկական՝ Երեւանում՝ ՌԴ դեսպանատանը, եւ Գյումրիում՝ գլխավոր հյուպատոսությունում, 3-ը՝ 102-րդ ռուսական ռազմակայանում, եւ մեկը՝ «Էրեբունի» ավիաբազայում:
Դիվանագիտական առաքելության տարածքում տեղակայված տեղամասում ձեռնարկվել էին միջոցառումներ՝ համաճարակաբանական անվտանգությունն ապահովելու եւ կորոնավիրուսային վարակի վտանգը նվազագույնի հասցնելու համար, այդ թվում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության պարետատան խորհրդատվությունները: Ընտրատեղամասը կազմակերպվել եւ գործել է բացօթյա: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության շարժական լաբորատորիան պարբերաբար իրականացրել է ախտահանում: Դեսպանության տարածքի մուտքի մոտ կատարվել է ոչ կոնտակտային ջերմաչափում: Ընտրողների ընդունումը կարգավորվել է՝ սոցիալական հեռավորությունն ապահովելու համար: Քվեարկության բոլոր մասնակիցներին տրամադրվել են դիմակներ եւ ձեռնոցներ, ախտահանող նյութեր, ինչպես նաեւ՝ մեկանգամյա գրիչներ: Շտապօգնության բրիգադը անընդհատ հերթապահել է:
Ընդհանուր առմամբ թիվ 8026 ընտրական տեղամասում Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու հարցով քվեարկությանը մասնակցել է 1331 մարդ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՌԴ դեսպանությունը։