Կառավարությունն այս պահին մեկ պաշտոնական կոչ ունի, և դա հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն է. Նիկոլ Փաշինյան
Արդյոք հակասություն չկա՞ Կառավարության հայտարարությունների և գործողություների միջև: Ճեպազրույցի ժամանակ հնչած հարցը վերաբերում էր առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի առաջարկին, որով նախարարը, ըստ հարցադրման, քաղաքացիներին կոչ էր արել զերծ մնալ ռեստորաններ և սրճարաններ այցելելուց:
Մի կողմից նման կոչ է արվում, մյուս կողմից, սակայն, այդ հաստատությունները չեն փակվում և հայտնվում են դժվար կացության մեջ ֆինանսական առումով: Նրանք ստիպված են աշխատավարձ, տարածքի վարձակալության գումար, հարկեր վճարել, սակայն Կառավարության անդամի կոչով զրկվում են հաճախորդներից:
Անդրադառնալով այս հարցադրմանը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. Կառավարությունն այս պահին մեկ պաշտոնական կոչ ունի, և դա հակահամաճարակային կանոների պահպանումն է:
«Կառավարության կոչն է պահպանել հակահամաճարակային կանոնները և չանել այնպիսի գործողություններ, որոնք հակասում են այդ կոչին: Մենք չենք կարող կյանքի բոլոր իրավիճակները նկարագրել: Ասում ենք՝ պահպանեք 3 կանոն՝ կրեք դիմակ, դիմակը հանեք միայն սնվելիս, սնվելու ընթացքում էն մյուս 2 կանոնները շարունակում են մնալ ուժի մեջ՝ պահպանել սոցիալական հեռավորություն և պարբերաբար ախտահանել ձեռքերը:
Հակահամաճարակային կանոնները ռեստորանում հնարավոր է և պահպանել, հնարավոր է և չպահպանել, առօրյա կյանքում հնարավոր է և պահպանել և չպահպանել: Կարելի է հարևանի հետ խոսել դիմակով և 1.5 մ հեռավորությունից, բայց նաև կարելի է խոսել առանց դիմակ և 20 սմ հեռավորությամբ»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ Փաշինյանի՝ առողջապահական համակարգի գործնկերներին պետք է ճիշտ հասկանալ, քանի որ ամիսներ շարունակ աշխատում են գերմարդկային ծանրաբեռնվածությամբ:
«Այսօր համաճարակային իրավիճակի առումով շատ է հնչում մեղադրանքներ առողջապահական համակարգի մասով: Համաճարակի տարածվածության դեմ առողջապահության նախարարությունը չի պայքարում, առողջապահական համակարգը պայքարում է համաճարակի տարածման հետևանքների դեմ, երբ որ հիվանդներ են հայտնվում, որոնք բուժման կարիք ունեն:
Եվ ինչքան շատ են այդ հիվանդները, այդքան ավելի ծանրանում է առողջապահական համակարգի աշխատանքը, մանավանդ որ ավելի շատ հիվանդանոցային տեղեր են ծավալվել»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը: