Պարզապես չեմ պատկերացնում, թե ինչպես կարելի է նման անտարբերություն ցուցաբերել հենց մեր իսկ ծնողների նկատմամբ․ Թորոսյան
Բակային թաղամասերում շատ դժվար է լինում վերահսկողություն իրականացնել։ Ինչքան էլ ոստիկանական ուժերը մեծացնենք, ես չեմ պատկերացնում այլ գործիք, քան մարդկանց գիտակցության վրա հենվելը։ Կառավարության նիստում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Հաճախ հնչող տեսակետը, որ, օրինակ, ինչու եք պարտադրում փողոցում դիմակ կրելը, դա այդքան էլ չի պաշտպանում: Մենք, իհարկե, ապացուցել ենք, որ պաշտպանում է, նաեւ՝ այլ երկրների փորձով, բայց երբ մենք նայում ենք զրուցարանում նստած մեր տարեց քաղաքացիների նարդի խաղալուն, ինչքան էլ, որ դա տրիվիալ հնչի, միայն դիմակն է, որ իրենց պաշտպանելու է, ուրիշ ոչինչ չի պաշտպանելու նրանց իրար վարակելուց եւ հետո ծանր վիճակում ռեանիմացիայում հայտնվելուց»,- ասաց Թորոսյանը։
Նախարարն ընդգծեց, որ կենտրոնական փողոցներում, տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ իրավիճակն ավելի լավ է. «Նաեւ ուզում եմ նորից հիշեցնել, որ սգո արարողությունների հավաքները, ուրախության արարողությունների հավաքները, նույնիսկ՝ տներում, մեծ վտանգ են ներկայացնում դրանց մասնակիցների նկատմամբ։ Պարզապես չեմ պատկերացնում, թե ինչպես կարելի է նման անտարբերություն ցուցաբերել հենց մեր իսկ ծնողների, մեր հյուրերի ծնողների եւ մեր ամենահարազատ մարդկանց նկատմամբ։ Այս գիտակցումը պետք է մենք ունենանք, քանի որ տարիքասեռային կազմը մահացող քաղաքացիների, հիվանդացությունը ցույց են տալիս, որ կարող է լինել ցանկացած մեկիս հարազատը, ցանկացած մեկիս ծնողը, իմ ծնողը, իմ տատիկն ու պապիկը, որոնք ունեն բարձր զարկերակային գերճնշում, շաքարային դիաբետ եւ այլ ուղեկցող հիվանդություններ»։
Անդրադառնալով հիվանդների վիճակին՝ Թորոսյանը նշեց. «Առավոտյան 09։00-ի դրությամբ մենք ունենք 143 հոգի, որ կարիք ունի COVID հոսպիտալներում հոսպիտալիզացիայի, որից 25-ը գտնվում է տանը, որոնցից էլ 9-ը թեթեւ ծանրության են, բայց կարիք ունեն հոսպիտալիզիացիայի, իսկ 16-ը միջին ծանրության է, բայց էլի կարիք ունեն հոսպիտալիզացիայի։ Բարեբախտաբար, 80 եւ ավելի ցածր թթվածնի պարունակությամբ քաղաքացիները, որոնք համարվում են ծանր, չունենք այս պահին տանը, սակայն ունենք բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք գտնվում են այլ բժշկական կենտրոններում, որտեղ նեղ մասնագիտացված կորոնավիրուսային հիվանդության բուժում չի իրականացվում, նրանք կարիք ունեն տեղափոխվելու իմ ասած ուղղվածությամբ հիվանդանոցներ։ Այս թվի իջնելու կամ զրոյանալու միտում չկա, ինչի պատճառը մեծ թվերն են»։
Նախարարն ընդգծեց՝ այս պահին կա 263 ռեանիմացիոն մահճակալ կորոնավիրուսով հիվանդների համար, իսկ 2 շաբաթ առաջ դրանց թիվը 200 էր, սակայն, միեւնույն է, ազատ տեղեր չկան, շատ արագ են ծանրաբեռնվում։
«Վերջին օրերի մոբիլիզացիան հիվանդանոցային ֆոնդի շարունակվում է, սակայն դա հաճախ այնքան արագ չի լինում, ինչքան մենք ենք ուզում։ Բացարձակ թվով մենք ավելի շատ պացիենտ ենք ունենում, քան ավելացող մահճակալները։ Օրինակ՝ հիմա քաղաքացիներ են ընդունվում Վեդու բժշկական կենտրոն, այս պահին 60 մահճակալից զբաղված է 29-ը, իսկ մյուս մահճակալների վրա դեռեւս թթվածնային կետերը չենք հասցրել ավելացնել, նույնը Դիլիջանի բժշկական կենտրոնում է։ Սպիտակի եւ Մարտունու բժշկական կենտրոններն էլ հերթի մեջ են»,- ասաց Թորոսյանը։