Ծանր վիճակում ունենք 391, ծայրահեղ ծանր՝ 59 եւ թոքերի օդափոխության սարքին միացված՝ 15 քաղաքացի․ Թորոսյան
Այսօր ՀՀ Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին խնդրեց տեղեկատվություն տրամադրել հակահամաճարակային եւ համաճարակային վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Թորոսյանն ասաց, որ երեկվա դրությամբ ունեցել ենք մինչ օրս արձանագրված դեպքերի ամենամեծ թիվը՝ 697 նոր արձանագրված դեպք. «Հետեւաբար ընդհանուր դեպքերի թիվը հատել է 11 հազարի շեմը եւ դարձել 11 հազար 221։ Ունեցել ենք, դժբախտաբար, նաեւ մահվան դեպքեր՝ 6 մահվան դեպք, որի գումարային թիվը կազմում է 176։ Կարող եմ ասել, որ ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների թիվը մոտավորապես նույնն է մնում. ծանր վիճակում ունենք 391 հոգի, ծայրահեղ ծանր՝ 59 հոգի եւ թոքերի օդափոխության սարքին միացված՝ 15 հոգի»։
Նախարարի խոսքով՝ նորից ունենում ենք դեպքեր տարբեր արտադրական կոլեկտիվներում, ինչը իրենց իսկ փորձով ցույց է տալիս, որ դրանից հետո հնարավոր է մեծ բռնկում. «Փաստացի մարտի սկզբին արձանագրված օջախներից մեկի պատճառով է, որ վարակը շատ արագ տարածվեց երկրում կրկին արտադրամասից, եւ փաստացի հիմա հնարավոր է՝ էլի նմանատիպ սցենար ունենանք։ Դրա համար շատ կարեւոր է հենց արտադրական ձեռնարկություններում բոլոր կանոնների պահպանումը՝ սկսած աշխատակիցների գործի վայր ժամանելուց, աշխատանքի վայրում բոլոր կանոնները պահպանելուց, նույնիսկ՝ մինչեւ տուն գնալը»։
Նա ընդգծեց, որ լարված է մնում ամենօրյա հոսպիտալիզացիաների վիճակը։
«Այս արձանագրված դեպքերի մոտավորապես 15-ից 20 տոկոսը կարիք է ունենում հոսպիտալիզացիայի, եւ միայն մնացածն է, որ մնում է տանը բուժման՝ առողջության առաջնային պահպանման օղակի հսկողության տակ, եւ մենք ամենօրյա ռեժիմով, գրեթե ձեռքով, եթե այսպես կարելի է անվանել, տեղավորում ենք պացիենտներին եղած մահճակալային ֆոնդում։ Շատ կարեւոր է, որ թվերի էական անկում արձանագրենք, որպեսզի կարողանանք, ինչպես մինչ օրս արել ենք, շարունակենք հենց այդպես, այսինքն՝ որեւէ մեկին չենք թողնում առանց բուժօգնության։ Հակառակ պարագայում շատ դժվար է լինելու այդ ամենը ապահովել։ Կարծում եմ, որ մեր գործողությունները պետք է հիմնականում հենց սրանից բխեն»,- ասաց Թորոսյանը։