Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մեր հետախուզությունն աշխատե՞լ է, թե՞ ոչ. Ա. Կարապետյանը չի ուզում՝ Ադրբեջանն այդ մասին իմանա
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետ Արշակ Կարապետյանի մասնակցությամբ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի նիստն ավարտվեց:
«Կներեք, քանի որ ինձ վերաբերող բոլոր հարցերը մի քիչ գաղտնի են, դրա համար ինձ կներեք: Ես ոչ թե չեմ ուզում ձեզ հետ շփվել, այլ չեմ կարող»,- լրագրողներին ասաց Կարապետյանը:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է՝ նախորդ անգամ հարցերին ոչ ամբողջությամբ էր պատասխանել, դրա համար էին իրեն երկրորդ անգամ հրավիրել, Կարապետյանը պատասխանեց. «Եկեք բացասական գնահատական չտանք, որովհետեւ մարդկանց մոտ լրացուցիչ հարցեր են առաջանում»: Վարչապետի խորհրդականը մանրամասնեց, որ Ապրիլյանի պատերազմի քննիչ հանձնաժողովում ճշտելու հարցեր ունեին:
Նա չգիտի՝ դրանք արդյոք առաջացել են հանձնաժողովի նիստերին Սերժ Սարգսյանի մասնակցելուց հետո՞, թե՞ կապ չունեն նրա հետ:
Լրագրողները Կարապետյանին հիշեցրին, որ նախորդ անգամ՝ 2019-ի հոկտեմբերին, իր մասնակցությամբ քննիչ հանձնաժողովի նիստից հետո հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողներին հայտնեց, որ պատերազմի բոլոր նախադրյալները եղել են: Այնուհետեւ հարցրին՝ սա արդյոք նշանակո՞ւմ է, որ հետախուզությունը իմացել է, որ պատերազմ է լինելու:
«Ինչո՞ւ եք ինձ այդ հարցը տալիս, հետաքրքիր մարդիկ եք»,- պատասխանեց 2016-ի ապրիլին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Կարապետյանը՝ նկատի ունենալով, որ այդ մասին պետք է հարցնել հենց Անդրանիկ Քոչարյանին:
Այնուհետեւ, երբ լրագրողները կրկին պնդեցին, որ մանրամասներ հայտնի, Կարապետյանը հստակեցրեց.
«Իմ բոլոր տեղեկություները գաղտնիության խնդիր ունեն, որովհետեւ Ադրբեջանի համար կարեւոր է իմանալ՝ հետախուզությունն իմացե՞լ է, թե՞ չէ: Երկու պատասխանն էլ շատ կարեւոր է: Եթե չենք իմացել, դա էլ է կարեւոր իրենց համար, եթե իմացել ենք, դա էլ է կարեւոր: Ոչ թե ես չեմ ուզում խոսել, ոչ թե չեմ ուզում պաշտպանվել կամ չգիտեմ՝ ինչ անել, հարցը այստեղ դա չէ, հարցն այն է, որ մենք չենք կարող այդ մասին իրենց ասել: Սա շատ վտանգավոր է»:
Դիտարկմանը՝ վարչապետն ասել է, որ չի եղել օպերատիվ տվյալների պակաս, Կարապետյանն ասաց, որ չի կարող քննարկել վարչապետի ասածները: