Հեշտացվել են աջակցության 3-րդ միջոցառման շահառու դառնալու պայմանները
Պետությունը կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 3-րդ միջոցառման պայմաններում փոփոխություններ է կատարել, որով ավելի շատ տնտեսավարողներ կդառնան ծրագրի շահառու:
Այս մասին ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանը՝ ներկայացնելով երրորդ միջոցառման ընթացքը։
Նա հիշեցրեց, որ 3-րդ միջոցառումն ուղղված է այն փոքր ու միջին ձեռնարկություններին, որոնց 2019 թվականի շրջանառությունը կազմել է 24-500 մլն դրամ: Մարգարյանի խոսքով՝ այս պահին ծրագրով 1200 դիմումներից հաստատվել է 461-ը, որը գումարով կազմում է մոտ 5.2 մլրդ դրամ:
Ծրագրում ի սկզբանե ընդգրկված էին հետեւյալ ոլորտների կազմակերպությունները՝ մշակող արդյունաբերություն, կացություն, հանրային սննդի կազմակերպում, փոխադրումներ, պահեստային տնտեսություն, զբոսաշրջային ծառայություններ, սպասարկման այլ ծառայություններ, առողջապահություն:
Ավելի ուշ այդ ցանկը համալրվել է հետեւյալ ոլորտներով՝ նախադպրոցական կրթություն, մասնավոր մանկապարտեզներ, սպորտի բնագավառում գործունեություն, սպորտային ակումբներ, լողավազաններ, զվարճությունների եւ հանգստի կազմակերպման այլ գործունեություն, բացառությամբ համակարգչային խաղերի կազմակերպման եւ ինտերնետային ակումբների, շենքերի շինարարություն, քաղաքացիական շինարարություն, մասնագիտացված շինարարական գործունեություն:
«Պայմաններում փոփոխություններ են կատարվել: Եթե նախկինում պնդում էինք, որ ծրագրին դիմող յուրքանչյուր ՓՄՁ-ի անցյալ տարվա յուրաքանչյուր եռամսյակի շրջանառությունը չպետք է լինի ավելի փոքր, քան ամբողջ տարվա շրջանառության 10 տոկոսը, ապա դիմումների արդյունքում տեսանք, որ մի շարք կազմակերպություններ, հատկապես տուրիստական կազմակերպություններ եւ սեզոնային աշխատանք անողներ, այս ֆիլտրի պատճառով դուրս են մնում, որոշեցինք փոփոխություն անել ու սահմանել, որ 2019-ի յուրաքանչյուր եռամսյակի շրջանառություն չպետք է լինի ավելի, քան ամբողջ տարվա շրջանառության 70 տոկոսը»,- նշեց Մարգարյանը՝ հավելելով, որ սրա արդյունքում շահառուների քանակը կտրուկ աճել է:
Նա ընդգծեց՝ հարկային եւ վարկային բարվոք պատմությունը մնացել է որպես հիմնական պայման, սակայն հարկային պատմության ֆիլտրում փոփոխություն է եղել:
«Նախկինում ասվում էր, որ տնտեսավարողը նախորդ 365 օրում պետք է հարկերի բռնագանձման շուրջ վարույթ չունենա, դրա արդյունքում մի շարք տեխնիկական պատճառներով մի շարք ընկերություններ այս ֆիլտրին չեն կարողանում համապատասխանել: Փոփոխությամբ սահմանվել է, որ պայմանը գործում է, սակայն եթե կազմակերպությունը չի բավարարում այդ պայմանին, բայց դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ չի ունեցել ժամկետանց հարկային պարտավորություն, ապա նույնպես կարող է մասնակցել: Սակայն այն կազմակերպությունները, որոնք մասնակցում են 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հարկային պարտավորություն չունենալու սկզբունքով, վճարում են վարկի տրամադրման 1 տոկոս վճար»,- ասաց փոխնախարարը: