Քաղաքացիները պետք է ունենան մի ձեւաթուղթ, որտեղ նշված կլինի այցելության վայրի հասցնեն, անվանումը, նպատակը․Տիգրան Ավինյան
Անձինք, որոնք դուրս են գալու տնից, պետք է իրենց հետ ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ եւ մի ձեւաթուղթ, որտեղ նշված կլինի, թե անձը ուր է գնալու, որ ժամին, այցելության վայրի հասցեն, անվանումը, նպատակը եւ վերադարձի ակնկալվող ժամը։ Այս մասին այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
Ինչպես նա նշեց, քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվելու առեւտրի իրացման վայրեր այցելել, առողջական խնդիրներ ունեցողները կկարողանան այցելել հիվանդանոցներ, եւ մի շարք այլ հնարավորություններ, որոնց կարող եք ծանոթանալ gov.am կայքում։
Ավինյանը ներկայացրեց նաեւ «ac19» հավելվածը, որի հարցաշարի օգնությամբ քաղաքացին կարող է հնարավորինս ճշգրիտ տեղեկություն ստանալ սեփական առողջության վիճակի վերաբերյալ։
Նա ցույց տվեց, թե ինչպես է դա իրականացվում․ հավելված մուտք գործելուց հետո անմիջապես կարող եք տեսնել «Կորոնավիրուսի թեստավորում» գլխագիրը, որտեղ մուտք գործելուց հետո լրացնում եք ձեր տվյալներն ու սկսում պատասխանել հարցերին։ «Մոտավորապես 15 հարց է, որոնց պատասխանները կուտակվելու են մեզ մոտ։ Այդ տվյալների վերլուծության համար մեզ ժամանակ պետք կլինի, բայց կարող եք համոզված լինել, որ եթե կարիք լինի, համաճարակաբանները ձեզ հետ կապ կհաստատեն»,- հայտարարեց Ավինյանը։
Հավելվածը հասանելի է միայն android համակարգով աշխատող տեխնիկաների համար, սակայն Ավինյանը վստահեցրեց, որ 3 օրվա ընթացքում այն հասանելի կլինի նաեւ ios-ի համակարգում։ Հարցաշարին կարող եք պատասխանել նաեւ առցանց՝ www.ac19.am կայքում։