Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի հարցով բողոքը քննող դատավորն ինքնաբացարկ չհայտնեց
«5-րդ ալիք»-ի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործով բողոքը քննող դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանն ինքնաբացարկ չհայտնեց:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ դատավորը հրապարակեց այս որոշումը՝ այդպիսով մերժելով մեղադրող դատախազի միջնորդությունը: Ավելի վաղ դատավորը մերժել էր նաեւ ՀՔԾ քննիչի՝ ինքնաբացարկի միջնորդությունը:
Այսպիսով, Ազարյանը կքննի Արմեն Թավադյանի կալանավորման երկարաձգման որոշման դեմ պաշտպանական կողմի բողոքը, որի քննությունը կշարունակվի վաղը:
Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց, որ դատախազն ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել՝ հիմքում դնելով դատավորի կանխակալ վերաբերմունքի հանգամանքը. «Բողոքի քննության ընթացքում նրա կողմից թույլ են տրվել քրեադատավարական օրենքի պահանջների խախտումներ. ինքնաբացարկի վերաբերյալ քննիչի միջնորդության մերժման որոշումն ընդունել է գործնականում վայրկյանների ընթացքում, այդ որոշումը հրապարակել, ապա դրանից հետո բողոքի քննությունը շարունակել է դատախազի և քննիչի բացակայության պայմաններում՝ միայն բողոքաբերների մասնակցությամբ և այլն»: Ըստ դատախազի՝ բողոքը քննող դատարանը՝ Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, իր գործողություններով, արած արտահայտություններով ողջամիտ կասկած է հարուցում դատարանի նախատրամադրվածության վերաբերյալ. «Ինչպես նաև հաշվի առնելով սույն գործով Ա. Ազարյանի կողմից կայացվելիք դատական ակտի նկատմամբ օբյեկտիվ դիտորդի համար կասկած հարուցող հանգամանքները՝ դատախազը գտել է, որ դատարանի այդ կազմը ենթակա է ինքնաբացարկման»,- փոխանցեց Խաչատրյանը:
Արմեն Թավադյանը կալանավորված է 2019 թվականի դեկտեմբեր ամսից: Նա մեղադրվում է կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու մեջ: Նույն քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանին, որը, ըստ Ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի եւ հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: