Գրիպի դեմ պատվաստանյութը նոր կորոնավիրուսից չի պաշտպանում. կարող է միայն հեշտացնել ախտորոշման գործը
Վերջին շրջանում տարածված նոր կորոնավիրուսի պատճառով Չինաստանում համաճարակային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Վարակման դեպքեր են արձանագրվել նաեւ աշխարհի արդեն 15 երկրներում: Հայաստանը թեեւ դրանց շարքում չէ, սակայն այստեղ եւս շատ բնակիչների մոտ խուճապի հասնող անհանգստություն կա:
Համացանցում լուրեր էին տարածվել, որ հանրապետության պոլիկլինիկաներում հերթեր են գոյանում. կորոնավիրուսից պաշտպանվել ցանկացող քաղաքացիները դիմում են գրիպի դեմ պատվաստվելու համար:
Տարածվեց նաեւ հաղորդավար Սերգեյ Սարգսյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որտեղ երեւում է Երեւանի թիվ 20 պոլիկլինիկայում առաջացած հերթը: Նա հրապարակման տակ հետեւյալ գրառումն էր արել. «Պոլիկլինիկայի հերթերն անողոք են, իսկ հեռախոսը երբեք հասանելի չի (պատվաստման գրանցման համար)»:
Երեւանի մի քանի պոլիկլինիկաներում մեր իրականացրած շրջայցի ժամանակ այդպիսի պատկերի ականատես չեղանք: Երեւանի թիվ 1 պոլիկլինիկայի տնօրեն Ռուզաննա Հայրապետյանն ընդգծեց, որ իրենց մոտ հակառակը՝ վերջին օրերին պատվաստում ստացողներն ավելի քիչ են եղել:
Համեմատաբար աշխուժություն էր հենց թիվ 20 պոլիկլինիկայում: Հաստատության բուժական գծով փոխտնօրեն Հասմիկ Ղազարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօր իրենց մոտ մարդկանց թվաքանակը շատ է եղել, նույնիսկ հերթեր են գոյացել: Պատճառները, ըստ բժշկի, մի քանիսն են:
Առաջինը գրիպի սեզոնը եւ ցուրտ եղանակն են: Մարդիկ դիմում են պոլիկլինիկա, անհրաժեշտ օգնություն ստանում կամ պատվաստվում՝ հետագայում գրիպով չհիվանդանալու համար: Նրա դիտարկմամբ՝ Հայաստանում հիվանդացության մակարդակն այսօր ավելի ցածր է, քան անցյալ տարի: Բժիշկը չժխտեց, որ հնարավոր է՝ մարդկանց նաեւ վախեցրել է նոր կորոնավիրուս վարակը՝ հիշեցնելով, որ իրենք պատվաստում են գրիպի դեմ, այլ ոչ թե՝ նորահայտ վիրուսի:
Թիվ 20 պոլիկլինիկայում երեկվա տվյալով պատվաստվել է շուրջ 10 հոգի, որոնք հիմնականում մեծահասակներ են եղել:
Նշենք, որ Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ հիվանդությունների բաժնի պետ Լիանա Թորոսյանը երեկ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ գրիպի դեմ պատվաստանյութը չի կարող օգնել կորոնավիրուսի դեպքում, սակայն կօգնի բժշկին՝ հետագա տարբերակիչ ախտորոշումը ճիշտ իրականացնելու համար: Այսինքն՝ եթե հիվանդ մարդը պատվաստվել է, ուրեմն հերքել գրիպի վարկածը:
Հիշեցնենք, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վերջին տվյալների համաձայն՝ Չինաստանում արդեն արձանագրվել է կորոնավիրուսի 4537 հաստատված դեպք: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության առողջապահության հարցերով հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝ 5997 հաստատված դեպքից 132 մահ: Դեպքեր են արձանագրվել նաեւ 15 այլ երկրներում, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում եւ Գերմանիայում: