Թուրքիան հայ ժողովրդի համար հանդիսանում է անվտանգության սպառնալիք. ԱԳՆ խոսնակ
ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն էական նշանակություն ունի ցեղասպանությունների կանխարգելման առումով, եւ այդ որոշումը ոչ միայն ոգեւորող է, այլեւ արդիական: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Նաղդալյանը ԱԳՆ-ի անունից շնորհակալություն հայտնեց Սենատի անդամներին եւ ամերիկահայ համայնքի ակտիվ անդամներին:
Անդրադառնալով ԱՄՆ սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունման վերաբերյալ Թուրքիայի արձագանքին, որում նրանք կրկին ցեղասպանության ժխտման եւ քաղաքական շահարկումների մասին են ակնարկել՝ ԱԳՆ խոսնակն ասաց. «Թուրքիան դիմում է արդարության ժխտման հերթական քայլին՝ խորացնելով իր եւ համամարդկային արժեքների միջեւ անջրպետը: Թուրքիան հայ ժողովրդի համար հանդիսանում է անվտանգության սպառնալիք»:
Նաղդալյանը նշեց, որ սա իրապես վճռորոշ քայլ է՝ ճշմարտության հաստատման եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ. «Այն նաեւ էական նշանակություն ունի ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգում: Ցեղասպանական գործողությունները, սակայն, չեն մնացել պատմության էջերում, ցեղասպանության զոհերի սերունդներն այսօր էլ բախվում են ինքնության հողի վրա իրականացվող բռնություններին»:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱՄՆ Կոնգրեսի Վերին պալատը՝ Սենատը, միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւը: