ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկում է ՍԴ դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծը
Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակի անցնելու նախագիծը։ Այն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց երեկ՝ 65 կողմ եւ 33 դեմ ձայներով, որոնց գումարվեցին նաեւ գործուղման մեջ գտնվող պատգամավորների ձայները:
Կառավարության հեղինակած «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի այս փաթեթով առաջարկվում է, որ Սահմանադրական դատարանի անդամի կողմից հրաժարական ներկայացվելու դեպքում լիազորությունները դադարելուց հետո մինչեւ իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը նա ստանա կենսաթոշակ՝ հրաժարականի պահին ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի չափով: Նշենք, որ նախագիծը չի վերաբերում ՍԴ դատավորներ Վահե Գրիգորյանին ու Արման Դիլանյանին, քանի որ նրանք ընտրվել են նոր Սահմանադրության՝ ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնելուց հետո եւ պաշտոնավարում են՝ որպես դատավորներ, իսկ մյուսները՝ որպես Դատարանի անդամներ։
Արդարադատության նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախագծերի փաթեթը դրական եզրակացություն է ստացել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից, ինչպես նաեւ ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը:
Մինչ նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկությունը՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը խմբակցության անունից 20 րոպե ընդմիջում վերցրեց։