Դատարանում սկսվել է պատգամավորի գործով տուժող Վյաչեսլավ Հարությունովի վերաբերյալ նիստը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրում՝ դատավոր Վարդան Գրիգորյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ սկսվեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի թիկնազորի նախկին պետ, «ԲՀԿ»-ական պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով տուժող ճանաչված Վյաչեսլավ Հարությունովի վերաբերյալ նոր քրեական գործի առաջին դատական նիստը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հաղորդմամբ՝ դատարան են ներկայացել ամբաստանյալ Վյաչեսլավ Հարությունովը, նրա պաշտպան Ռոման Սարգսյանը: Գործով մեղադրող դատախազն է Վարդգես Սարգսյանը:
Հիշեցնենք՝ Հարությունովն այն անձն է, որը հաղորդում էր ներկայացրել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզահամալիրում Էդուարդ Բաբայանի կողմից ծեծի ենթարկվելու վերաբերյալ: Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել վիճաբանության ժամանակ աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր՝ Վյաչեսլավ Հարությունովի նկատմամբ բռնություն գործադրելու եւ ծանր մարմնական վնաս պատճառելու համար: Դատաքննության փուլում, սակայն, Հարությունովը պնդել էր, թե ինքն իրեն տուժող չի համարում: Այս գործով Էդուարդ Բաբայանը հունիսի 4-ին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը), դատապարտվել 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման եւ համաներմամբ ազատ արձակվել պատիժը կրելուց:
Դատավճռի հրապարակումից երկու ամիս անց Հարությունովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 332-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրանքի առնչությամբ սուտ ցուցմունք կամ կեղծ եզրակացություն տալը): Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, ծանր հանցագործության մեջ մեղադրանքի առնչությամբ քննվող քրեական գործով հանդիսանալով տուժող, նախազգուշացված լինելով սուտ ցուցմունք տալու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 338-րդ հոդվածով նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, գործի նախաքննության և դատաքննության ընթացքում տվել է սուտ ցուցմունք:
Խոսքը հենց Էդուարդ Բաբայանին վերաբերող հիշյալ գործի մասին է:
Այսօրվա դատական նիստին նախագահող դատավորի հարցին ի պատասխան՝ ամբաստանյալ Վյաչեսլավ Հարությունովը հայտնեց, որ ծնվել է Ադրբեջանում, ունի Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն, մեկ ու կես տարի առաջ էլ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն: Ամբաստանյալը հայտնեց, որ ամուսնացած է, ունի 3 չափահաս զավակ, նախկինում դատապարտված չի եղել:
Հարությունովի պաշտպան Ռոման Սարգսյանը դատարանին ներկայացրեց ամբաստանյալի անձի վերաբերյալ նրա թաղամասում բնակվող 34 անձի կողմից տրված բնութագիր, ինչպես նաեւ՝ ԼՂՀ տարածքային զինկոմիսարիատի կողմից տրված տեղեկանք, ըստ որի՝ ամբաստանյալը մասնակցել է ԼՂՀ տարածքային ամբողջականության համար մղված մարտերին: Ամբաստանյալը նշեց, որ խոսքը 1992-93 թվականների մասին է: